oscar za vr

Pierwszy Oscar za VR

Fot. The Verge
Multimedialna instalacja "Carne y Arena" wyreżyserowana przez Alejandro G. Iñárritu, meksykańskiego twórcę filmowego znanego z oscarowego "Birdmana" i "Zjawy", otrzyma honorową nagrodę Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

„Carne y Arena” to krótkometrażowe doświadczenie VR, które prezentowane jest obecnie w Muzeum Sztuki w Los Angeles. Wystawa składa się z szeregu pokoi, które odzwierciedlają sceny z życia meksykańskich imigrantów. Pokoje te zwiedza się ze ściągniętymi butami i skarpetkami, mając na głowie Oculus Rifta. Filmowej opowieści o strachu osób próbujących przekroczyć amerykańską granicę towarzyszą efekty specjalne – piasek pustyni pod stopami, zimno, silne podmuchy powietrza imitujące wiatr od ruchu skrzydeł helikoptera. Zdaniem prezydenta Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej, Johna Bailye’a, to doświadczenie „otwiera nowe drzwi w postrzeganiu kina”.

oscar za vr
„Carne y arena” oznacza „Wirtualnie obecni, fizycznie niewidzialni”

„Carne y Arena” zostanie uhonorowana specjalnym Oscarem w trakcie Balu Gubernatorów, który odbędzie się 11 listopada. Ostatnia taka statuetka powędrowała do „Toy Story” w 1996 roku. Jest to bez wątpienia ważna i wyjątkowa nagroda, podkreślająca możliwości nowoczesnych technologii. W tym roku do Oscara za najlepszy film krótkometrażowy został nominowany po raz pierwszy inny film VR – „Peal”. Przegrał on jednak ostatecznie z tradycyjną animacją „Piper”.

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.