Transport hyperloop w 2018 r.?

Jak donosi serwis Newseria Innowacje francuski oddział Hyperloop Transportation Technologies (HTT) prowadzi już prace nad pierwszą na świecie pełnowymiarową kapsułę hyperloop. Kapsuła ma mieć 30 m długości, ważyć będzie 20 ton i będzie rozpędzać się do 1223 km na godzinę. Pierwsza pełnowymiarowa kapsuła francuskiego HTT będzie gotowa w 2018 roku.
Pracę nad polską kapsułą prowadzi też zespół Hyper Poland University Team, który już zaprojektował wstępną siatkę połączeń. Według tych planów przejazd na trasie Wrocław – Łódź będzie trwać 17 minut, a na trasie Kraków – Warszawa 20 minut. Z kolei podróż z Warszawy do Gdańska zajmie 23 minuty. Podróż z Poznania do Berlina zajmie ok. 18 minut.
Hyperloop łączy cechy samolotu i pociągu. Transport hyperloop będzie równie szybki jak przelot samolotem, natomiast będzie bardziej niezależny od zjawisk pogodowych, tak jak tradycyjna kolej. Jednocześnie, będzie mógł rozpoczynać kurs z centrów miast. Dla osób nie lubiących latać, a chcących przemieszczać się szybko może okazać się rozwiązaniem idealnym. W 2016 r. pisaliśmy, że ten rodzaj transportu pojawi się w Europie już za 4 lata. Jak widać jest szansa, że faktycznie tak będzie.

Podróż z Wrocławia do Warszawy miałaby zająć tylko 35 minut (fot. Hyperloop)