playlink

WGW 2017: Gramy na PS4 smartfonem

Sprawdziliśmy przedpremierowe gry w technologii PlayLink.

Brakuje Wam wspólnego grania na kanapie? PlayStation wraca niejako do swoich korzeni, ale z zupełnie nowym zacięciem. PlayLink to technologia, która umożliwia grupie kilku osób (maksymalnie sześciu) podłączenie się do konsoli PS4 smartfonem lub tabletem poprzez dedykowane aplikacje i połączenie WiFi. Urządzenia mobilne przejmują w tym wypadku całkowicie rolę kontrolerów, dzięki czemu możemy zagrać nawet z osobami, które stronią od tradycyjnych padów. PlayLink zadebiutowało w lipcu 2017 roku wraz z grą towarzyską „To jesteś Ty!”, która spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem wśród graczy. Na targach WGW mieliśmy okazję przetestować zbliżające się gry opracowane również z myślą o tej technologii.

„Ukryty Plan” („Hidden Agenda”)

ukryty plan
Interaktywny film z dreszczykiem jak znalazł na jesienne wieczory

Już 25 października na PS4 pojawi detektywistyczny kryminał od twórców hitu „Until Dawn”. „Ukryty Plan” pozwala zasiąść do gry maksymalnie sześciu osobom. Każda z nich przed rozpoczęciem rozgrywki odkrywa na swoim smartfonie kartę. Tylko jeden z graczy otrzymuje pewne zadanie do wykonania i jego celem jest zrealizowanie go w ukryciu przed innymi współgrającymi. Sama rozgrywka przypomina oglądanie interaktywnego filmu – co pewien czas akcja zatrzymuje się na moment, a na telewizorze pojawia się pytanie dotyczące kolejnego kroku. Przykładowo możemy wybrać czy policjantka, która właśnie rozdzieliła się z partnerem ma zajrzeć w miejsce, z którego dobywa się hałas, czy iść poszukać swojego towarzysza. Każdy z graczy na własnym smartfonie podejmuje decyzję, ale fabuła podąży tylko w tę stronę, która otrzymała przewagę głosów.

Pikanterii dodaje fakt, że nigdy nie wiemy kto z drużyny sabotuje wynik, by osiągnąć swój własny ukryty plan. Całość jest wykonana z największym pietyzmem i wizualnie potrafi zachwycić. Gra posiada polski dubbing, a jej dużym atutem jest fakt, że w zależności od podjętych decyzji, za każdym razem jej finał może wyglądać inaczej. Fabularnie skojarzyła nam się z „Milczeniem Owiec”, więc fani dobrych kryminałów na pewno będą tu zadowoleni. Naszym zdaniem najciekawsza pozycja z wszystkich trzech.

„Frantics”

Technologia PlayLink pozwala wykorzystać wiele atutów smartfona: żyroskop, kamerkę, ekran dotykowy.

Pamiętacie serię mini gier zręcznościowych na PS2 z buzzerami? „Frantics” uderza w bardzo podobne tony. Jest to utrzymany w humorystycznej konwencji tytuł imprezowy składający się z 15 pomniejszych gier. Mieliśmy okazję spróbować trzy z nich. W pierwszej zadaniem graczy było spychanie się i naskakiwanie na siebie na rozpadającym się kawałku lodowiska. W drugim należało wystrzelić się z katapulty i jak najdłużej utrzymać na kładce, a ostatnia konkurencja przypominała wyścigi samochodami, których elementy składowe dorzucają nam przeciwnicy. Za każdym razem sterowanie smartfonem miało nieco inną formę – czasami należało dotykać przycisku na ekranie, a czasami wychylać telefon w odpowiednim kierunku. Nie było to od początku intuicyjne, ale po paru minutach przyzwyczailiśmy się do tego nietypowego sposobu kontroli. Jako kanapowy tytuł na domówkę dla czterech osób – świetna sprawa. „Frantics” zadebiutuje w marcu 2018 roku, także w pełne polskiej wersji językowej.

„Wiedza to Potęga”

playlink
Wszyscy gracze udzielają odpowiedzi w tym samym czasie

Jeśli lubicie teleturnieje i quizy tematyczne ostatnia propozycja powinna mocno przypaść Wam do gustu. W ten tytuł zagrać może maksymalnie do sześciu graczy. Tu już sterowanie nie powinno nikomu sprawić trudności. Ekran urządzenia mobilnego służy do wyboru jednej z czterech dostępnych odpowiedzi, tudzież do wyboru kategorii. Dziedzin jest bardzo wiele – od biologii poprzez filmy, sporty, historię, aż po wydarzenia związane z danym krajem. Oczywiście całość ma lekki i zabawny charakter, przez co ani przez moment nie mamy wrażenia, że mamy do czynienia z grą o charakterze edukacyjnym. „Wiedza to Potęga” pojawi się na konsolach PS4 25 października 2017 roku. | CHIP