wiedźmin

Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy, nieopublikowany Wiedźmin

Odnalazło się demo technologiczne gry z 1997 roku.

Być może nie dowiedzielibyśmy się jak wyglądał pierwszy, nieopublikowany nigdy „Wiedźmin”, gdyby nie film dokumentalny redakcji ARHN.eu. Ale to pośrednia zasługa tej produkcji. Film opowiada, jak powstała seria gier, wydawanych przez CD Projekt RED. Po jego publikacji z ARHN skontaktowali się Kacper Reutt i Jarek Sobierski, którzy pracowali w latach 90 w studiu Metropolis. Powiedzieli, że wciąż mają demo technologiczne swojego dawnego silnika graficznego. Do tej pory uważano, że z wczesnej wersji „Wiedźmina” pozostały jedynie szczątki fabuły i kilka zrzutów ekranu. A jednak – teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak wyglądały w ruchu pierwotne przygody o Geralcie.

W nagraniu widzimy kamerę dynamicznie przesuwającą się za postacią. Pomieszczenia są pokazywane pod różnymi kątami, co w tamtych czasach było bardzo nowoczesne. Twórcy przypominają, że wtedy silniki graficzne projektowało się zupełnie inaczej niż dzisiaj. Wszelkie wyliczenia i fizykę gry trzeba było opracować samodzielnie, bez posiłkowania się gotowymi wzorcami czy poradnikami z internetu.

Studio Metropolis porzuciło „Wiedźmina” w 1997 roku. 10 lat później ukazała się produkcja CD Projekt RED, która zrobiła wielką karierę na świecie. Ostatnia część trylogii „Wiedźmin 3: Dziki Gon” jest dziś jedną z najlepszych i najpopularniejszych gier wideo. W tej chwili warszawskie studio pracuje nad „Cyberpunkiem 2077”. | CHIP