wiedźmin

Zobaczcie, jak wyglądał pierwszy, nieopublikowany Wiedźmin

Do tej pory sądzono, że z polskiego projektu studia Metropolis, które próbowało przenieść bohatera książek Andrzeja Sapkowskiego na ekrany monitorów nie ostało się prawie nic. Znaliśmy tylko zrzuty ekranu, publikowane dawniej w gazetach komputerowych. Tymczasem okazuje się, że przetrwały robocze fragmenty wideo.

Być może nie dowiedzielibyśmy się jak wyglądał pierwszy, nieopublikowany nigdy „Wiedźmin”, gdyby nie film dokumentalny redakcji ARHN.eu. Ale to pośrednia zasługa tej produkcji. Film opowiada, jak powstała seria gier, wydawanych przez CD Projekt RED. Po jego publikacji z ARHN skontaktowali się Kacper Reutt i Jarek Sobierski, którzy pracowali w latach 90 w studiu Metropolis. Powiedzieli, że wciąż mają demo technologiczne swojego dawnego silnika graficznego. Do tej pory uważano, że z wczesnej wersji „Wiedźmina” pozostały jedynie szczątki fabuły i kilka zrzutów ekranu. A jednak – teraz po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak wyglądały w ruchu pierwotne przygody o Geralcie.

W nagraniu widzimy kamerę dynamicznie przesuwającą się za postacią. Pomieszczenia są pokazywane pod różnymi kątami, co w tamtych czasach było bardzo nowoczesne. Twórcy przypominają, że wtedy silniki graficzne projektowało się zupełnie inaczej niż dzisiaj. Wszelkie wyliczenia i fizykę gry trzeba było opracować samodzielnie, bez posiłkowania się gotowymi wzorcami czy poradnikami z internetu.

Studio Metropolis porzuciło „Wiedźmina” w 1997 roku. 10 lat później ukazała się produkcja CD Projekt RED, która zrobiła wielką karierę na świecie. Ostatnia część trylogii „Wiedźmin 3: Dziki Gon” jest dziś jedną z najlepszych i najpopularniejszych gier wideo. W tej chwili warszawskie studio pracuje nad „Cyberpunkiem 2077”. | CHIP

0
Źródło: arhn.eu
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.