steam

6000 nowych gier na Steamie w 2017 roku

Fot. Valve
Daniel Ahmad, analityk Niko Partners, przygotował raport, z którego wynika, że w 2017 roku na Steamie zadebiutowało o 1500 gier więcej niż przed rokiem. Tendencja ta będzie stale rosnąć, ale czy gracze rzeczywiście powinni się z tego cieszyć?

Komputery PC są największą platformą gamingową na świecie, a Steam cyfrową bibliotekę oferującą do nich dostęp. Codziennie w sklepie pojawia się statystycznie 16 nowych gier, co w zeszłym roku dało aż 6000 tytułów. Tylu pozycji nie tylko nie sposób przetestować, ale wręcz trudno się między nimi odnaleźć. A jak zwiastuje Daniel Ahmad zanosi się na to, że będzie ich jeszcze więcej. Wszystko ze względu na to, że Valve zrezygnowało z usługi Steam Greenlight, która pozwalała na debiut w sklepie tylko wybranym przez społeczność grom niezależnym. Od tego czasu każdy developer, który wpłaci 100 dolarów, może umieścić w nim co tylko chce. Efekt jest jeden – Steam przypomina obecnie worek, do którego wrzuca się wszystko. I choć nie każda gra niezależna jest gorsza od wysokobudżetowych tytułów znanych producentów, to nagromadzenie byle jakich produkcji sprawia, że w tłumie giną ciekawe i wartościowe tytuły.

steam
Liczba gier dodawanych na Steama na przestrzeni kolejnych lat (fot. overclock3d.net)

Powyższy wykres pokazuje, że od 2014 roku nastąpił na platformie Valve wielki boom. Wynika to głównie z łatwiejszego tworzenia gier, co jest związane z rozwojem silników graficznych m.in. darmowego Unity, z którego korzysta większość twórców niezależnych. Sukcesy wielkich marek takich jak polski „Wiedźmin 3” czy amerykańska seria „GTA V” dają nadzieję na to, że na tym biznesie można sporo zarobić. Niestety przyciągnięcie uwagi gracza zaczyna powoli graniczyć z cudem i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miało się to zmienić. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.