BenQ SW271 – monitor 4K dla profesjonalistów

BenQ SW271 to monitor wyposażony w matrycę IPS o rozdzielczości 3840×2160 pikseli (4K/UHD) i przekątnej 27 cali. Sama rozdzielczość nie jest szczególnie zaskakująca, dziś coraz więcej monitorów i telewizorów wyróżnia się znaczkiem 4K na obudowie. Tym co wyróżnia jednak opisywany model jest m.in. to, że matryca IPS jest zdolna do 10-bitowego przetwarzania koloru, co pozwala wyświetlić ponad miliard barw. Kolejny wyróżnik to technologia AQCOLOR dająca użytkownikowi pełną kontrolę nad wyświetlanymi barwami.
BenQ SW271
BenQ SW271

BenQ SW271
Monitor BenQ może pracować w trybie poziomym i pionowym. W zestawie z urządzeniem znajduje się kaptur przeciwodblaskowy (fot. BenQ).

Według danych producenta monitor w 100 procentach pokrywa przestrzeń barw sRGB i Rec. 709. Przestrzeń barw Adobe RGB jest pokrywana w 99 procentach. Monitor jest zdolny również do wyświetlenia barw zgodnych z przestrzenią DCI-P3 (zgodność na poziomie 93%). Ponadto monitor pozwala na oglądanie zdjęć i filmów w HDR10, czyli szerszym zakresie dynamiki tonalnej niż ma to miejsce w typowych monitorach. Sprzęt ma certyfikat Technicolor Color Certification, co ma gwarantować, że urządzenie spełnia standardy reprodukcji barw stosowanych powszechnie w przemyśle filmowych i przy profesjonalnej obróbce multimedialnej. Matryca ma częstotliwość odświeżania 60 Hz. To oczywiście mniej niż w przypadku tzw. modeli gamingowych, ale należy pamiętać, że opisywany model nie jest przeznaczony do gier.

BenQ SW271, złącza
Monitor wyposażony jest w szeroki zakres gniazd połączeniowych, w obudowie znalazło się miejsce także na czytnik kart SD (fot. BenQ).

Panel gniazd monitora BenQ to oprócz dwóch gniazd HDMI 2.0, także złącze DisplayPort 1.4. Bezpośrednio do monitora można także podłączać nośniki danych poprzez porty USB 3.1, USB Type-C, czy czytnik kart SD.

BenQ SW271 i przełącznik Hotkey Puck
Przełącznik Hotkey Puck pozwala łatwo przełączać dostępne tryby wyświetlania (fot. BenQ).

W podstawie monitora producent zainstalował użyteczny przełącznik tzw. Hotkey Puck umożliwiający łatwe przełączanie się pomiędzy trybami takimi jak Adobe RGB, sRGB oraz Black & White. Monitor jest już dostępny w sprzedaży. Jego cena na rynku amerykańskim to 1100 dolarów. W przeliczeniu daje to blisko 4 tysiące złotych, ale biorąc pod uwagę VAT i marżę, nie należy spodziewać się go w polskich sklepach za mniej niż 5 tysięcy złotych co nadal jednak jest całkiem dobrą ceną. | CHIP.