Chiny mocarstwem, również jeśli chodzi o superkomputery

Pierwszy w zestawieniu od czterech lat jest Sunway TaihuLight (Shenwei TaihuLight) należący do Narodowego Centrum Superkomputerów w Wuxi. W benchmarku High Performance Linpack, klasyfikującym komputery w rankingu TOP500, maszyna uzyskała wynik 93,01 petaflopsa. Moc obliczeniową zapewnia 10,5 miliona rdzeni procesorów marki Sunway (Shenwei) taktowanych z częstotliwością 1,45 GHz. Superkomputer jest wyposażony w 1280 TB pamięci operacyjnej. TaihuLight wymaga też potężnego zasilania – ponad 15 megawatów energii.
Dzisiaj najtrudniejsze zadania rozwiązują superkomputery – ale czy są one “inteligentne”?
Dzisiaj najtrudniejsze zadania rozwiązują superkomputery – ale czy są one “inteligentne”?

Moduły Shenwei SW26010 składają się z 260 rdzeni o taktowaniu 1,45 GHz (fot. electronicproducts.com)

Druga maszyna w rankingu, to również produkt z Chin, superkomputer Tianhe-2 (tłum.: “Mleczna Droga-2”). Jego wynik w benchmarku High Performance Linpack wynosi 33,86 petaflopsa. Ranking TOP500 jest aktualizowany co pół roku. Ostatnie notowanie jest pierwszym, kiedy Chiny pokonały USA praktycznie w każdej kategorii. W obecnym zestawieniu maszyny z Państwa Środka nie tylko są najszybsze i prowadzą pod względem liczby maszyn. Po zsumowaniu chińskie superkomputery odpowiadają za 35,4 procenta mocy obliczeniowej wszystkich spośród 500 maszyn uwzględnionych w rankingu. Amerykańskie urządzenia osiągnęły wynik 29,6 procent.

Amerykański Titan zajmuje dopiero 5 miejsce na liście TOP500 (fot. www.olcf.ornl.gov )

Superkomputery służą do wykonywania skomplikowanych obliczeń naukowych. Wykorzystuje się je m.in. w badaniu zmian klimatu, prognozowaniu pogody, biologii molekularnej, sekwencjonowaniu DNA, do zaawansowanych symulacji nuklearnych oraz w opracowywaniu nowych leków.  Szybkość maszyn uwzględnionych w rankingu mierzy się w petaflopsach. Jeden petaflops to biliard (1015) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. | CHIP