face id

Face ID w iPhone’ie X działa coraz wolniej?

Fot. Apple
Użytkownicy iPhone'ów X na forum Reddit nie kryją niezadowolenia z Face ID, autorskiego systemu rozpoznawania twarzy. Ich zdaniem działa on wolniej po kilku dniach użytkowania niż tuż po wyjęciu z pudełka.

Początkowo funkcja Face ID robiła naprawdę dobre wrażenie. Użytkownik mógł podnieść telefon i automatycznie się on odblokowywał – tak, że nawet nie dało się zauważyć opóźnienia między zeskanowaniem twarzy, a autoryzacją. Po kilku dniach jednak system zaczął pracować na tyle wolno, że animacja, w trakcie której kamera wykonuje skan, stała się widoczna gołym okiem. Niektórzy internauci raportują nawet, że Face ID niepoprawnie odczytuje twarz i dopiero po drugiej lub trzeciej próbie mogą oni uzyskać dostęp do własnego telefonu. Spekuluje się, że przyczyną tej wady jest ostatnia aktualizacja oprogramowania.

Nie pomaga przywrócenie smartfona do ustawień fabrycznych ani żadne inne działanie. Apple póki co nie ustosunkowało się do tej sprawy – być może skala problemu jest jeszcze zbyt marginalna, dotyczy bowiem jedynie kilku klientów. Mimo to jest to dość niepokojące, zwłaszcza, że funkcja Face ID stanowi jeden z mocniejszych punktów iPhone’a X. To dla niej po raz pierwszy w historii marki zrezygnowano z przycisku Home, tłumacząc się wygodą i większym bezpieczeństwem danych użytkownika.

face id
W celu identyfikacji użytkownika kamera sprawdza położenie 30 tysięcy kropek, które wyświetlane są za pomocą niewidzialnego dla ludzkiego oka światła podczerwonego (fot. Apple)

To co w teorii wydaje się imponujące, w rzeczywistości dalekie jest od doskonałości. W zaledwie kilka dni po premierze para bliźniaków udowodniła, że w przypadku bardzo dużego podobieństwa twarzy system nie rozpoznaje, że ma do czynienia z inną osobą. Z kolei wietnamska firma Brav zaprezentowała wykonaną przez siebie maskę, na którą Face ID również dało się nabrać. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.