GeForce GTX 1080Ti, zajmujący jeden slot

GeForce GTX 1080Ti to bestia, ale wielu producentów pokazało ambicję by jeszcze zwiększyć jej wydajność. Fizyki jednak nie da się oszukać, a możliwości chłodzenia powietrzem (przy zachowaniu rozsądnych rozmiarów) kiedyś się kończą. I tu do gry wchodzi chłodzenie wodne. Nowa karta EVGA GeForce GTX 1080Ti K|NGPIN Hydro Copper takie właśnie wykorzystuje. To co jest szczególnie ciekawe, to jej rozmiary.
GeForce GTX 1080Ti, zajmujący jeden slot

Nowa karta EVGA nie jest tania, ale oferuje dużą wydajność i potencjał OC (fot. EVGA)

Nowa karta EVGA zajmuje bowiem jeden slot. W przypadku większości, chłodzonych tradycyjnymi metodami kart bazujących na GTX 1080Ti, zajęte są nie dwa, a de facto trzy sloty (producenci lubią pisać, że to 2,5). Dlatego też szerokość nowej karty EVGA może być ważną informacją dla osób chcących wyposażyć swój komputer w bardzo wydajną kartę przy zachowaniu sąsiadujących z nią slotów wolnych.

Zmniejszenie szerokości karty do jednego slotu wymusiło zastosowanie złączy video w wersjach mini (fot. EVGA)

Karta ma też się świetnie podkręcać. Chociaż karta fabrycznie pracuje z referencyjnymi częstotliwościami, to producent wręcz zachęca do overclockingu. Gwarantuje bowiem stabilną pracę przy GPU ustawionym na 2025 MHz. Jesteśmy przy tym pewni, że to dość ostrożne szacunki i kartę stać na więcej.

Karta niestety nie jest tania. Wyceniono ją na 1250 dolarów (czyli 4500 złotych). Na polskim rynku, jeśli w ogóle się pojawi, zapewne będzie jeszcze droższa. Jednocześnie jej główna konkurencja: Colorful Kudan kosztuje dużo więcej (1600 dolarów). | CHIP