Intel przestaje wspierać BIOS

Za dwa lata płyty z chipsetem Intela będą wspierały tylko UEFI trzeciej klasy. Oznacza to, że na komputerach nie zainstalujemy systemów operacyjnych, które wymagały trybu wstecznej zgodności (legacy) z BIOS-em. Dobrą wiadomością jest informacja, że Intel nie będzie na stałe zabezpieczony opcją bezpiecznego ładowania (Secure Boot), co mogłoby zamknąć platformę PC na podobnej zasadzie jak to ma miejsce chociażby w przypadku komputerów Apple. Użytkownicy Linuxa mogą zatem odetchnąć z ulgą.
Intel przestaje wspierać BIOS

W 2020 roku znikną opcje włączające kompatybilność wsteczną w UEFI (fot. Asus)

BIOS, podobnie jak UEFI, to interfejsy zapewniające komunikację pomiędzy systemem operacyjnym a urządzeniami. Do tej pory można było korzystać z opcji UEFI zwanej Compatibility Support Module (CSM), która emulowała działanie BIOS-u. W 2020 roku znikną dodatkowe opcje ładowania systemu. Na szczęście programiści i producenci sprzętu mają jeszcze dwa lata na przygotowanie się do pełnego przejścia na standard.

Intel zaprojektował EFI w połowie lat 90 ubiegłego stulecia dla rozwiązań serwerowych opartych na architekturze Ithanium. W 2005 roku firma rozpoczęłą pracę nad ujednoliconą wersją swojego interfejsu, który oferuje takie udogodnienia jak autoryzację za pomocą sieci oraz szyfrowanie danych. Od tamtego czasu UEFI zaczął wypierać przestarzały BIOS, co następowało nie bez problemów i obaw o otwartość platformy PC. Obecna wersja UEFI ma numer 2.7. | CHIP