vozilla

Jazda z Vozillą grozi mandatem

Fot. Vozilla
Na początku listopada we Wrocławiu ruszyła miejska wypożyczalnia aut elektrycznych. Zainteresowanie jest spore, choć klienci narażeni są na mandat związany z brakiem oryginalnego dowodu rejestracyjnego.

W aucie, które wypożycza klient Vozilli znajduje się jedynie kopia dowodu rejestracyjnego samochodu. Zgodnie z prawem nie jest to dokument respektowany przez policję. W przypadku kontroli klient Vozilli otrzyma mandat, maksymalnie 250 zł, tyle wynosi kara za brak dokumentów uprawniających do jazdy danym samochodem. Robert Oporski, dyrektor firmy Enigma odpowiedzialnej za Vozillę, tłumaczy jednak, że procedury pracy biura obsługi klienta zakładają możliwość dostarczenia oryginału dokumentu na miejsce kontroli. Jeśli zaś do takiej sytuacji nie dojdzie, firma zwróci klientowi równowartość mandatu.

– Pozostawianie w samochodach oryginałów dowodów rejestracyjnych przy jednoczesnym korzystaniu z danego auta w ciągu doby przez kilka-, kilkanaście osób może narazić nas na utratę oryginałów dowodów (w ciągu 2 dni funkcjonowania wypożyczalni z aut zniknęły dwie kopie dokumentów), a w skrajnych sytuacjach na kradzież aut wraz z dowodem rejestracyjnym – tłumaczy Robert Oporski.

Flotę firmy stanowią Nissany Leaf (fot. Vozilla)

Mimo wszystko trudno nie zauważyć niedogodności związanej z wydłużeniem czasu całej kontroli. Czas oczekiwania na przyjazd osoby z oryginałem dowodu będzie uzależniony od odległości do klienta i korków ulicznych. Warto też zauważyć, że klient Vozilli płaci za wypożyczane auto złotówkę za minutę jazdy (50 groszy do końca listopada) i 10 groszy za minutę postoju, więc każde zatrzymanie przez policję naraża na dodatkowe koszty.  Z drugiej strony poruszanie się elektrycznymi autami, a tylko takie znajdziemy we flocie Vozilli, uprawnia do bezpłatnego parkowania w strefach miejskich oraz poruszania się po bus-pasach oznaczonych symbolem D-12. Atutem usługi jest także możliwość odstawienia samochodu w jakimkolwiek dozwolonym do parkowania miejscu.

Vozilla jest miejską wypożyczalnią aut we Wrocławiu. W Polsce funkcjonuje już kilka alternatywnych usług w innych miastach np. Panek w Warszawie, Traficar w Krakowie,  czy Energa w Gdańsku. Więcej o idei i zasadach działania carsharingu dowiecie się z naszego artykułu poświęconemu tej usłudze. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.