NEWS: Orange także zamierza pobierać opłaty od „nadużywających roamingu”

Fot. GSMA

Dodatkowe opłaty za roaming formalnie zostały zniesione blisko pół roku temu. Po długiej politycznej batalii zmianę wymusiły unijne instytucje. Operatorzy jednak zwracają uwagę, że część klientów nieuczciwe korzysta z darmowego roamingu w UE. Chodzi o użytkowników, którzy bardzo dużo czasu spędzają za granicą, co dla rodzimych sieci generuje wysokie koszty. Orange informuje, że chce wprowadzić dla takich osób dodatkowe opłaty. Operator wyśle swoim klientom SMS-y ostrzegawcze. Kilka dni temu podobną decyzję ogłosił Play. Rzecznik operatora Marcin Gruszka napisał wtedy na Twitterze, że „nadużywający roamingu” muszą liczyć się z wyższymi kosztami połączeń i transmisji danych. Odwołał się do tzw. Polityki Uczciwego Korzystania, zawartej w unijnym rozporządzeniu. Określa ona, że jeśli użytkownik w ciągu ostatnich czterech miesięcy dłużej jest za granicą niż w swoim kraju, operator może obciążyć go dopłatami za roaming – w wysokości:

  • 16 groszy za minutę rozmowy wychodzącej
  • 5 groszy za minutę odebranego połączenia
  • 5 groszy za wysłany SMS
  • 4 groszy za MMS
  • 4 groszy za 1 MB danych.

Piszemy więcej: 10 operatorów prosi Urząd Komunikacji Elektronicznej o zgodę na naliczanie opłat roamingowych – dowiedział się Jacek Tomczyk >>

Roaming w Unii Europejskiej jednak nie do końca darmowy (graf. HDTV)
0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.