rozkładany smartfon

Oppo też pracuje nad rozkładanym smartfonem

Konstrukcja będzie inna niż w Samsungu.

Elastyczne ekrany widzieliśmy już na targach IFA czy CEBIT, ale technologia ta wciąż nie trafiła do powszechnego użycia. Istnieje jednak duża szansa na to, że wkrótce się to zmieni. Chiński producent smartfonów Oppo opatentował konstrukcję, w której składa się jedynie górna część urządzenia. Użytkownik zyskałby w ten sposób większą powierzchnię ekranu, bez zmiany gabarytów. Niezaprzeczalnie taki smartfon byłby też łatwiejszy w produkcji od innych giętkich alternatyw, jakie widzieliśmy do tej pory – najbardziej newralgiczne elementy, które ciężko zapakować do elastycznej formy znalazłyby się po prostu w sztywnej części obudowy.

oppo rozkładany smartfon
Patent rozkładanego smartfona Oppo (fot. Ubergizmo)

Zanim powiecie – no dobrze, ale to tylko patent, a kiedy jakieś konkrety? Otóż konkrety już… były. W 2016 roku producent zaprezentował prototyp urządzenia bardzo zbliżonego do tego, które widnieje na rysunkach technicznych. Pod względem wielkości przypominał niestety bardziej tablet niż smartfon, a jego szerokie ramki jak na dzisiejsze standardy były bardzo passé. A jednak Oppo zdaje się być już całkiem blisko stworzenia finalnego produktu.

Chiński producent może nie być pierwszym, któremu uda się być prekursorem na rynku urządzeń z elastycznymi ekranami. Samsung od lat pracuje nad rozkładanym smartfonem i według ostatnich zapowiedzi mamy go zobaczyć już w przyszłym roku.
| CHIP