Singapur, Korea Południowa i Norwegia z najszybszym LTE

W azjatyckim mieście-państwie prędkość internetu 4 generacji przekracza 46 Mb/s.

Na czele rankingu OpenSignal znalazły się: Singapur z wynikiem 46,64 Mb/s i Korea Południowa notująca 45,85 Mb/s. Na kolejnych czołowych miejscach są Norwegia, Węgry i Holandia. Najwolniej sieć LTE działa w Indiach – 6,13 Mb/s. Polska plasuje się w drugiej połowie stawki, na 45 miejscu na 77, ze średnią prędkością 19,58 Mb/s. Średnia prędkość LTE na świecie w ciągu ostatnich 6 miesięcy wzrosła o 0,4 Mb/s, ale w niektórych krajach wydajność sieci 4G spada.

lte
Pokrycie siecią LTE w Polsce wynosi 66,22% (graf. OpenSignal)

W ciągu ostatniego półrocza zasięg LTE na świecie znacząco się rozwinął. W 50 krajach pokrycie łącznością 4G wyniosło powyżej 70%. Wcześniej były to tylko 33 państwa. Co ciekawe, ze wzrostem zasięgu wcale nie idzie wyższa prędkość pobierania. Z poniższego wykresu wynika, że kraje, które mają bardzo rozbudowaną sieć, oferują często dość niską prędkość, np. Japonia – 94% zasięgu, prędkość 25,1 Mb/s, czy wspomniane wcześniej Indie – 84% zasięgu, prędkość 6,13 Mb/s.

lte
Mapa średniej prędkości LTE na świecie (fot. OpenSignal)

Eksperci z OpenSignal tłumaczą, że przyczyną takiej sytuacji jest nacisk operatorów na rozszerzanie zasięgu sieci LTE, by mogła ona służyć większej liczbie klientów, natomiast nie rozwija się w takim samym tempie jej przepustowości. Ponieważ coraz więcej urządzeń, nawet tych niskobudżetowych, dysponuje łącznością LTE, sieci pracują pod coraz większym obciążeniem, a to ogranicza ich efektywność.

Pełny raport z interaktywnymi wykresami znajdziecie tutaj. | CHIP