Spadła sprzedaż kart graficznych

W porównaniu z zeszłym rokiem o 3,3 procenta spadła sprzedaż kart graficznych. Rynek GPU ciągną w dół słabe wyniki rynku laptopów.

Firma analityczna Jon Peddie Research opublikowała raport, z którego wynika, że choć tradycyjnie pod koniec roku kupujemy więcej kart graficznych, to jednak ich sprzedaż w porównaniu z poprzednim rokiem jest mniejsza. W trzecim kwartale wszyscy trzej producenci zanotowali wzrosty. Nvidia sprzedała 29,5 procenta więcej kart niż trzy miesiące temu. Jej główny rywal, AMD poprawił wynik tylko o 7,5 procent. Ogółem sprzedano o 9,3 procenta więcej układów graficznych niż w poprzednim kwartale tego roku. Najniższy wzrost sprzedaży zanotował Intel.

Tak złych wyników sprzedaży kart graficznych nie było od 10 lat (graf. Jon Peddie Research)

Mimo ostatnich wzrostów są to najgorsze wyniki sprzedaży od 10 lat. Nie lepiej wypada sprzedaż laptopów, która spadła w porównaniu z ubiegłym rokiem o 6 procent. Niewielki, 2-procentowy wzrost zanotowały desktopy. Odpowiedzialne za ten wynik po części są kryptowaluty. Z drugiej strony, dobrze sprzedają się komputery przeznaczone dla graczy. W tym wypadku karty graficzne z najwyższej półki bronią swoje pozycje. Najczęściej gracze wybierają rozwiązania Nvidii.

Klienci chętniej kupują produkty Nvidii (fot. Jon Peddie Research)

Sprzedaż kart graficznych dobrze odzwierciedla to, co dzieje się na rynku komputerów. Głównie ze względu na to, że kartę graficzną znajdujemy w każdym nowym laptopie czy desktopie. Praktycznie każdy procesor Intela przeznaczony dla komputerów osobistych ma zintegrowaną kartę graficzną. W przypadku AMD jest to co trzeci procesor. Z danych firmy JPR wynika ponadto, że coraz więcej komputerów ma więcej niż jeden układ graficzny. W 2001 roku na jeden komputer przypadało 1,2 GPU. Obecnie średnia ta wynosi 1,44 GPU na PC.

Sprzedaż kart graficznych dobrze odzwierciedla rynek komputerów osobistych (graf. Jon Peddie Research)

Wyniki kwartalne pokazują przewagę Nvidii. Ciekawe rzeczy mogą zadziać się w przyszłym roku, kiedy współpraca AMD z Intelem zaowocuje nowymi układami. Wydaje się, że obecnie żadna z tych firm nie jest w stanie sama zagrozić popularności kart graficznych Nvidii. Jednak transfer głównego architekta układów GPU w AMD, Raja Koduriego do Intela może sugerować, że producenci konkurujący na polu procesorów, chcą razem rzucić rękawicę Nvidii. O tym co z tego wyniknie, przekonamy się najpewniej w przyszłym roku. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.