Telewizja na świecie – czyli co, jak i na czym oglądamy?

“Kto ma pilota, ten ma władzę”. Chyba wszyscy znamy tę złotą zasadę. I chociaż wydawać by się mogło, że pokolenie dzisiejszych 20-kilkulatków odchodzi od oglądania TV, to nadal jest to jedna z najpopularniejszych rozrywek na świecie. Telewizja jest z nami niemal 90 lat. Pierwszą transmisję telewizyjną wyemitowano (z Londynu do Nowego Jorku) 28 stycznia 1928 roku. Jak się ma TV u progu 90 urodzin?
Telewizja na świecie – czyli co, jak i na czym oglądamy?

1. Ankieta przeprowadzona przez Samsunga w Wielkiej Brytanii wykazała ciekawą preferencję Brytyjczyków. Jaka forma programu telewizyjnego jest najbardziej popularna wśród poddanych królowej Elżbiety II?  Ulubionym gatunkiem telewizyjnym na Wyspach wcale nie są programy typu reality show ani seriale telewizyjne… ale filmy dokumentalne – 41% badanych stwierdziło, że to właśnie dokumenty ogląda najchętniej.

2. Wynik ten zdaje się potwierdzać absolutny hit oglądalności w Wielkiej Brytanii. Aż 14,1 miliona widzów w Wielkiej Brytanii oglądało film dokumentalny “Błękitna Planeta 2” (Blue Planet II).

3. A jak wyglądają preferencje telewizyjne na Antypodach? W tym roku w Australii najwięcej widzów – 4,1 miliona – przyciągnął mecz rugby pomiędzy reprezentacjami Queensland i Nowej Południowej Walii (prowincje Australii) w turnieju State of Origin. Nic dziwnego. Rugby jest najpopularniejszym sportem w krainie kangurów.

4. A jak wyglądają preferencje mieszkańców najludniejszego kraju na świecie? Wśród Chińczyków największą widownią może pochwalić się internetowy program typu „rap reality”. Uczestnikami “The Rap of China” są  młodzi ludzie, którzy mają nadzieję na dokonanie rewolucji w świecie hip-hopu. Do chwili obecnej program miał więcej niż 2,5 miliarda odsłon. Ciekawe, zwłaszcza, że mowa tu o muzyce z natury niepokornej i często antysystemowej w kraju, który ciężko podejrzewać o tolerancję wobec ideologicznego sprzeciwu.

5. Ankieta przeprowadzona przez firmę Samsung w Wielkiej Brytanii wskazała, że najbardziej popularnym serialem komediowym w historii jest produkcja “Only Fools & Horses”. Emitowany w latach 1981-2003 serial opowiadał historię trzech mężczyzn mieszkających w Peckham (południowy Londyn).

6. Gdzie najlepiej zarabiają gwiazdy telewizyjne? To chyba nie powinno nikogo dziwić, że miejscem w którym najbardziej opłacalne jest stanąć przed kamerą są Stany Zjednoczone. Według magazynu Forbes najlepiej zarabiającym prezenterem na świecie jest obecnie Dr. Phil – zgodnie z doniesieniami jego majątek jest wart 79 milionów dolarów. To ponad 284 miliony złotych.

7. Jak wyglądają zarobki aktorów grających w serialach? Najlepiej opłaconą aktorką telewizyjną w 2017 r. jest Sofia Vergara. Pochodząca z Kolumbii gwiazda serialu “Współczesna Rodzina” zarobiła 41,5 milionów dolarów i utrzymuje pozycję liderki szósty rok.

8. Współczesność zna taki “wynalazek” jak celebryta. Wiecie, często ktoś, kto jest znany głównie z tego, że jest znany. Nie będziemy rozwodzić się nad tym z czego znana jest najlepiej opłacana gwiazda reality show – Kim Kardashian, ale faktem jest iż jej majątek szacuje się na 51 milionów dolarów.

9. Zarobki to jedno, a jak wyglądają koszty? Budżet produkcji cieszącego się ogromną popularnością serialu “The Crown”, stworzonego przez Netflix, wyniósł 130 milionów USD. I to widać. Serial serdecznie polecamy, zwłaszcza, że już za chwilę premiera drugiego sezonu.

https://youtu.be/ME2umFQ_xBA

10. Współczesne seriale mają jednak jeszcze sporo do nadrobienia by dogonić rekord  oglądalności pojedynczego odcinka. Amerykański serial telewizyjny “M*A*S*H” do dziś trzyma ten tytuł – ostatni odcinek serii obejrzało 103 miliony widzów. Mimo komediowej konwencji “M*A*S*H” do dziś jest uważany za jedną z najlepszych produkcji antywojennych.

11. Przestajemy oglądać telewizję? Wielu z nas porzuca co prawda tradycyjną telewizję, ale nie znaczy to, że tracimy kontakt z TV. Ankieta przeprowadzona w Wielkiej Brytanii przez firmę Samsung wykazała, że oglądanie telewizji cieszy się większą popularnością niż kiedykolwiek wcześniej – co piąty Brytyjczyk deklaruje, że przed ekranem zasiada częściej niż pięć lat temu, co wynika z technologii dostępu na żądanie.

12. Często sięgamy po “inteligentne telewizory”. W Polsce 74% nowych telewizorów Smart TV jest podłączanych do Internetu. Z jakich funkcji Smart TV korzystamy najchętniej? Wśród 10 najbardziej popularnych aplikacji aż 9 dotyczy materiałów wideo. Są to m.in. YouTube oraz serwisy VOD, takie jak HBO GO, Netflix czy Amazon.

13. Widzowie pokochali maratony serialowe, czyli tzw. binge-watching. Nawet jeśli nie znaliście tego terminu to zjawisko raczej nie jest wam obce. To oglądanie kilku odcinków pod rząd. Jaki serial widzowie oglądają w ten sposób najchętniej? Jako najbardziej popularny serial pod tym względem została wskazana w ankiecie “Gra o Tron”.

14. “Gra o Tron” znajduje się również w czołówce pod względem najbardziej wyczekiwanych kontynuacji seriali telewizyjnych. I trudno się dziwić, bo oparta o książki G.R.R. Martina produkcja nie ustępuje rozmachem najdroższym filmom z Hollywood.

15. Są na świecie rzeczy pewne. Śmierć, podatki i “Kevin sam w domu” na święta. W zeszłym roku obejrzało go ponad 4,33 mln Polaków. Ponowną emisję zaplanowano w wigilijny wieczór. Zaskoczeni?

16. Walka o pilota, przynajmniej na Wyspach, przeszła do historii. 15,8 miliona domów w Wielkiej Brytanii ma dzisiaj więcej niż dwa odbiorniki telewizyjne. W Polsce to także coraz częstsze zjawisko: trudno bowiem pogodzić serialowe zamiłowanie starszego i konsolowe młodszego pokolenia.

17. Widzowie oglądają telewizję przy włączonym świetle (86% w dzień powszedni, 85% w weekendy). Warto o tym pamiętać kupując nowy odbiornik, który powinien zapewniać najlepszą jakość obrazu także w sytuacji, gdy natężenie światła jest wysokie, np. w ciągu dnia. Zdaniem Samsunga to powód by sięgać po modele z matrycami QLED.

18. Rozmiar ma znaczenie – badania przeprowadzone przez Samsunga wykazały, że w 2016 r. przeciętny telewizor miał ekran o przekątnej 40 cali.

19. Nie znaczy to, że nie kupujemy chętnie większych telewizorów. Dla miłośników komfortowego oglądania filmów, seriali czy transmisji sportowych wielkość ekranu ma niebagatelne znaczenie. 25% telewizorów sprzedanych w 2016 r. miało ekran o przekątnej 50 cali.

20. Ile telewizorów kupujemy? Do chwili obecnej firma Samsung sprzedała 427 milionów telewizorów na całym świecie. To więcej niż liczba mieszkańców USA i Kanady.

21. Ile czasu spędzimy w ciągu życia przed telewizorem? Od pewnego czasu ta statystyka niewiele się zmienia. 8 lat. Tyle poświęcimy na telewizję.

Oczywiście to ciekawostki, ale faktem jest, że obecnie coraz częściej sięgamy po telewizję, w której sami decydujemy, co chcemy oglądać. TV zamiast przegrywać walkę o popularność z internetem systematycznie wiąże się z nim coraz bardziej, a serwisy VoD stają się coraz bardziej popularne. A jaka waszym zdaniem będzie przyszłość telewizji? | CHIP