Toyota T-HR3: humanoidalny robot, który naśladuje operatora

T-HR3 mierzy 1,54 m i waży 75 kg. Robot został stworzony po to, by asystować ludziom w domach, ośrodkach medycznych, placach budowy, obszarach katastrof czy nawet w kosmosie. Prototypowa wersja robi już teraz niesamowite wrażenie, zwłaszcza pod kątem precyzji ruchów. Istotną częścią T-HR3 jest konsola Master Maneuvering System, która przypomina fotel, do którego wkłada się nogi, oraz rękawice sięgające ramion.  W konstrukcji znajdziemy silniki serwomotoryczne, które przesyłają bezprzewodowo sygnał do 29 ruchomych części robota – w tym 10 palców. By zwiększyć doznania płynące ze sterowania humanoidalną maszyną oraz by zagwarantować najwyższą precyzję operator ma na głowie headset HTC Vive, dzięki któremu obserwuje akcję z perspektywy “oczu” robota.
toyota thr3
toyota thr3

https://youtu.be/uPI0-14kEZI

T-HR3 może chodzić, gdy operator siedzi w miejscu. Da się też kontrolować siłę uchwytu robota, co widać wyraźnie na powyższym wideo, gdy maszyna delikatnie chwyta balonik. Pomyślano także o systemie równowagi robota – gdy zderzy się z jakimś obiektem będzie potrafił utrzymać pozycję. T-HR3 będzie zaprezentowany oficjalnie na zbliżających się targach robotyki w Tokio między 29 listopada, a 2 grudnia br.

Toyota nie jest jedyną firmą, która zajmuje się rozwojem humanoidalnych asystentów. Duże osiągnięcia w tej dziedzinie ma także amerykańskie Boston Dynamics, które niedawno przedstawiło kolejną wersję swojego Atlasa – pierwszego robota, który potrafi zrobić salto w powietrzu– oraz mechanicznego psa.

Jeśli macie zacięcie do robotyki w polskich sklepach możecie kupić interaktywnego JIMU Inventor, złożonego także z 16 silników serwomotorycznych i 625 klocków. | CHIP