street fighter

30-lecie Street Fightera – Capcom wydaje olbrzymią antologię

Na fali popularności gier retro japoński producent gier zdecydował się zaoferować fanom popularnych bijatyk bogaty zestaw 12 produkcji upamiętniających okrągłą rocznicę powstania serii. "Street Fighter 30th Anniversary Collection" zadebiutuje w maju 2018 roku na PC, PS4, Xbox One i Nintendo Switch.

Wobec takiej kolekcji nie da się przejść obojętnie. W „Street Fighter 30th Anniversary Collection” znajdziemy aż 12 gier z serii, począwszy od wydanej na automatach w 1987 roku bijatyki „Street Fighter” z zaledwie dwoma postaciami do wyboru, poprzez część drugą, która spopularyzowała nie tylko to uniwersum ale też cały gatunek, aż po „Street Fighter 3: 3rd Strike” z 1999 roku. Co więcej aż cztery z 12 produkcji („Street Fighter II: Hyper Fighting”, „Super Street Fighter II: Turbo”, „Street Fighter Alpha 3”, „Street Fighter III: Third Strike”) otrzymają pełne wsparcie online – to oznacza, że gracze będą mogli wziąć udział przez sieć w meczach rankingowych, towarzyskich i czteroosobowych lobby.

To jednak nie wszystko. Zestaw będzie także wypełniony dodatkami w rodzaju obszernej galerii postaci i lokacji, osi czasu, na której prezentowane będą kolejne części gry, kolekcji sprite’ów, czyli animacji ruchów poszczególnych bohaterów oraz muzycznymi utworami przygrywającymi w całej serii. Twórcy dodali także opcję zapisania stanu gry w dowolnym momencie. Cały zestaw pojawi się w sprzedaży w maju 2018 roku na wszystkich platformach w cenie 39,99 dolarów, czyli około 150 zł.

Zapowiedź gry miała miejsce podczas e-sportowego turnieju Capcom Cup, który odbywa się od 2013 roku w USA. W tym roku 32 graczy z całego świata stanęło w szranki w piątej odsłonie serii. Pierwsze miejsce zajął 18-letni Saul „MenaRD” Mena z Republiki Dominikany. Grając postacią Birdie wywalczył sobie 250 tysięcy dolarów. Warto zauważyć, że „Street Fighter” jest jedną z najstarszych gier na scenie e-sportowej. Dla porównania „Tekken” ma jedynie 23 lata, a seria „Counter-Strike” z brylującym na współczesnych turniejach „CS: Global Offensive” ukończyła dopiero 18 rok cyklu.

„Street Fighter” zadebiutował na automatach w 1987 roku. Gracz wcielał się w postać Japończyka Ryu, który brał udział w ogólnoświatowym turnieju sztuk walki mierząc się kolejno z dziesięcioma przeciwnikami. Całą akcję obserwowało się z boku, a walka polegała na stosowaniu kombinacji serii ciosów i kopnięć, by jak najszybciej odebrać przeciwnikowi pasek życia. Oryginalna gra, choć została później przeportowana na popularne wówczas platformy komputerowe nie zdobyła takiego uznania, jak jej sequel. „Street Fighter 2” był pierwszą bijatyką, która pozwalała wybrać jedną z kilkunastu postaci, z których każda posiadała unikalny styl walki i około 30 ruchów. Ostania część „Street Fighter V” z 2016 roku osiągnęła na Metacriticu ocenę 74 (PC) i 77 (PS4) punktów na 100 możliwych. Powyżej polecamy obejrzeć ponad godzinny dokument ukazujący fenomen całej serii. | CHIP

Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.