5 cech dobrego zespołu, według Google

Kadrowcy giganta próbowali znaleźć odpowiednią kompozycję idealnego zespołu. Spodziewali się, że dane pokażą w jaki sposób dobierać członków zespołu. Do tej pory oczywiste wydawało się, że w efektywnych zespołach musi być stypendysta renomowanej uczelni, dwóch ekstrawertyków, programista wyspecjalizowany w konkretnym języku programowania oraz ktoś z tytułem doktora lub profesora. Takie podejście okazało się błędne. Dużo ważniejsze okazało się nie to kto jest w zespole, ale jaka atmosfera w nim panuje.
5 cech dobrego zespołu, według Google

Dużo ważniejsza od cech poszczególnych członków zespołu jest dobra organizacja pracy (fot. Rawpixel)

Badacze wyszczególnili 5 czynników, które sprawiają, że dany zespół jest bardziej efektywny od innych. Poczucie bezpieczeństwa w zespole sprawia, że pracownicy częściej są gotowi podjąć ryzyko dzięki czemu powstają ambitne pomysły. Równie istotna jest niezawodność, czyli to, czy praca jest wykonywana na czas i czy członkowie zespołu mogą liczyć na siebie nawzajem. Bardzo ważne są też jasne i precyzyjnie opisane cele, poszczególne role i plany, które muszą być jasne i zrozumiałe. Tym czymś co sprawia, że zespół osiąga dobre rezultaty jest też pasja i zaangażowanie pracowników. Niebagatelnym znaczeniem ma ponadto wiara, że to nad czym pracuje dany zespół jest naprawdę istotne.

Google wyłoniło 5 spośród 250 przeanalizowanych czynników wpływających na efektywność zespołu (graf. Google)

Najważniejszym czynnikiem okazało się poczucie bezpieczeństwa. Choć wydaje się to oczywiste, to w warunkach codziennej pracy nad projektem zadawanie trudnych pytań o sens i kierunek bywa problematyczne. Wiele osób zamiast pokazać błędy, woli siedzieć cicho w obawie przed reakcją reszty zespołu. Takie zachowanie prowadzi też często do narastającej frustracji, a w efekcie do odejścia z firmy. Z drugiej strony osoby, które czują się dobrze w swoim zespole, rzadziej odchodzą z Google i częściej wykorzystują pomysły kolegów wprowadzając je w życie.

Po przeprowadzeniu wstępnego badania Google wprowadziło cotygodniowe ankiety na temat tego jak działa dany zespół z pytaniami dotyczącymi pięciu czynników i raport podsumowujący działanie zespołu. Po wszystkim przeprowadzano rozmowy i omawiano wyniki. Ponad 3000 osób z 300 zespołów przez rok korzystało z tego narzędzia. Niezależnie od działu, zaobserwowano nawet 10 procentową poprawę w organizacji pracy. Poprzednie podobne badanie o nazwie Project Oxygene przeprowadzono w 2014 roku. Wykazało, że dobry menadżer powinien wpływać pozytywnie na zespół zamiast wskazywać palcem co kto ma robić. Jego wyniki wykłada się dziś na kursach menadżerskich i studiach MBA. | CHIP