5 cech dobrego zespołu, według Google

Fot. Geralt
Dział kadr Google przeprowadził badanie pod nazwą Projekt Arystoteles. Jego celem było wyłonienie cech wspólnych najbardziej produktywnych zespołów. Okazało się, że nie ma znaczenia kto jest w zespole, ale jak jest zorganizowana praca. Bardzo istotna okazała się komunikacja, podział obowiązków oraz to, czy praca sprawia satysfakcję.

Kadrowcy giganta próbowali znaleźć odpowiednią kompozycję idealnego zespołu. Spodziewali się, że dane pokażą w jaki sposób dobierać członków zespołu. Do tej pory oczywiste wydawało się, że w efektywnych zespołach musi być stypendysta renomowanej uczelni, dwóch ekstrawertyków, programista wyspecjalizowany w konkretnym języku programowania oraz ktoś z tytułem doktora lub profesora. Takie podejście okazało się błędne. Dużo ważniejsze okazało się nie to kto jest w zespole, ale jaka atmosfera w nim panuje.

Dużo ważniejsza od cech poszczególnych członków zespołu jest dobra organizacja pracy (fot. Rawpixel)

Badacze wyszczególnili 5 czynników, które sprawiają, że dany zespół jest bardziej efektywny od innych. Poczucie bezpieczeństwa w zespole sprawia, że pracownicy częściej są gotowi podjąć ryzyko dzięki czemu powstają ambitne pomysły. Równie istotna jest niezawodność, czyli to, czy praca jest wykonywana na czas i czy członkowie zespołu mogą liczyć na siebie nawzajem. Bardzo ważne są też jasne i precyzyjnie opisane cele, poszczególne role i plany, które muszą być jasne i zrozumiałe. Tym czymś co sprawia, że zespół osiąga dobre rezultaty jest też pasja i zaangażowanie pracowników. Niebagatelnym znaczeniem ma ponadto wiara, że to nad czym pracuje dany zespół jest naprawdę istotne.

Google wyłoniło 5 spośród 250 przeanalizowanych czynników wpływających na efektywność zespołu (graf. Google)

Najważniejszym czynnikiem okazało się poczucie bezpieczeństwa. Choć wydaje się to oczywiste, to w warunkach codziennej pracy nad projektem zadawanie trudnych pytań o sens i kierunek bywa problematyczne. Wiele osób zamiast pokazać błędy, woli siedzieć cicho w obawie przed reakcją reszty zespołu. Takie zachowanie prowadzi też często do narastającej frustracji, a w efekcie do odejścia z firmy. Z drugiej strony osoby, które czują się dobrze w swoim zespole, rzadziej odchodzą z Google i częściej wykorzystują pomysły kolegów wprowadzając je w życie.

Po przeprowadzeniu wstępnego badania Google wprowadziło cotygodniowe ankiety na temat tego jak działa dany zespół z pytaniami dotyczącymi pięciu czynników i raport podsumowujący działanie zespołu. Po wszystkim przeprowadzano rozmowy i omawiano wyniki. Ponad 3000 osób z 300 zespołów przez rok korzystało z tego narzędzia. Niezależnie od działu, zaobserwowano nawet 10 procentową poprawę w organizacji pracy. Poprzednie podobne badanie o nazwie Project Oxygene przeprowadzono w 2014 roku. Wykazało, że dobry menadżer powinien wpływać pozytywnie na zespół zamiast wskazywać palcem co kto ma robić. Jego wyniki wykłada się dziś na kursach menadżerskich i studiach MBA. | CHIP

Źródło: Google