Czego słuchaliśmy najczęściej w 2017 roku?

Muzyczny serwis Spotify przygotował jak co roku zestawienie najpopularniejszych utworów, albumów i wykonawców kończącego się roku. W 2017 to brytyjski piosenkarz i gitarzysta Ed Sheeran podbił serca 47 milionów słuchaczy, którzy 3,1 miliarda razy odtworzyli album “Divide”, co sprawiło, że stał się on najczęściej słuchanym albumem na świecie.
spotify
spotify

Po raz pierwszy od 2015 roku to właśnie Ed Sheeran zajął pierwsze miejsce w rankingu najpopularniejszych artystów, odbierając miejsce Drake’owi. Poza tym dwojgiem artystów najpopularniejszymi muzykami została grupa The Weeknd oraz Kendrick Lamar i zespół The Chainsmokers zajmując kolejno trzecie, czwarte i piąte miejsce na podium. Jeśli chodzi o płeć piękną tu rządzi Rihanna. Na kolejnych miejscach rankingu najchętniej odtwarzanych wokalistek znalazły się: Talylor Swift, Selena Gomez, Ariana Grande i Sia.

Jeśli chodzi o pięć najpopularniejszych zespołów to liderem zestawienia jest Coldplay. Kolejne miejsca przypadły grupie Imagine Dragons, Marron 5, Linkin Park oraz Migos.

A jakiego utworu słuchaliśmy najczęściej? Tu znów wygrywa Ed Sheeran ze swoim “Shape of You”. Na drugim i co ciekawe trzecim miejscu znalazł się natomiast letni przebój “Despacito” w wersji remiksowanej z Justinem Bieberem i oryginalnej, autorstwa Lousa Fonsi i Daddy Yankee. Dwa kolejne miejsca zajęły utwory “Something Just Like This” The Chainsmokers & Coldplay oraz “I’m the One” DJ Khaleda z Justinem Bieberem.

https://youtu.be/b9J20tXKBZE

Pomimo ogromnego sukcesu i popularności Eda Sheerana to hip hop odegrał kluczową rolę w muzycznej części 2017 roku. Odtwarzanie tego gatunku wzrosło aż o 74%. Jeszcze większy skok popularności zaliczyła muzyka latynowska (aż o 110% więcej odtworzeń niż w roku ubiegłym), za sprawą “Despacito” oraz kilku innych utworów, które wylądowały w liście Global TOp 50.

A czego najchętniej słuchali Polacy? Choć na pierwszym miejscu w każdej kategorii także znalazł się Ed Sheeran to warto zauważyć, że po raz pierwszy w historii Spotify, na drugim miejscu wśród rankingu najpopularniejszych artystów pojawili się polscy hip hopowcy Taco Hemingway i Quebonafide. Dane dotyczące muzycznego gustu rodaków ilustruje poniższa infografika.

spotify
Podsumowanie roku 2017 według polskich słuchaczy Spotify

Według danych z czerwca 2017 Spotify może się pochwalić liczbą 140 milionów aktywnych użytkowników. Jednak mniej niż połowa z nich – około 60 milionów – korzysta z płatnej wersji serwisu, ta przynosi bowiem najwięcej korzyści na sprzęcie mobilnym. A jakie tytuły znalazły się wśród najczęściej słuchanych na Waszych listach w Spotify? | CHIP