samsung kino

Pierwsze w Europie kino z ekranem LED już w 2018 roku

Mieszkańcy Zurychu wkrótce będą mogli cieszyć się kinowym obrazem 4K.

Choć ekran Samsunga nie dorównuje wielkościom dużym ekranom kin IMAX (standardowo jest to 24 x 18 metrów), to na widzach wrażenie mają zrobić nie wymiary obrazu, a jego jakość. Na wyświetlaczu o wymiarach 10,24 x 5,4 m Samsungowi udało się umieścić 9 milionów diod LED, które dzięki odpowiedniej kalibracji nie tylko świetnie oddaąa kolory, ale zapewniają także niespotykaną w tradycyjnych salach kinowych czerń. Rozdzielczość 4K pozwoli na projekcję filmów w standardowych formatach flat (1:1,85) i scope (1:2,39). Z kolei technologia LED umożliwia nawet 10-krotnie większą jasność obrazu (do 146 fL lub 500 nitów).

samsung kino
Obraz ma być ostry i kontrastowy (fot. Samsung)

Zaletą jest także wsparcie dla technologii HDR, która zapewnia szeroki zakres tonalny barw i odpowiedni poziom kontrastu. Nie bez znaczenia jest także system nagłośnienia – o jego najwyższą jakość w systemie JBL Sculpted Surround zadbała firma HARMAN, od niedawna należąca do Samsunga. Choć producent nie podaje, o ile taka nowoczesna sala projekcyjna będzie droższa od obecnie spotykanych w kinach, to inwestycja ma być opłacalna dla multipleksów. Nowa jakość obrazu powinna przyciągnąć do sal kinomanów, tak jak niegdyś format IMAX.

Samsung zamierza wprowadzać takie ekrany do kolejnych kin w Europie, jednak nie wiemy kiedy technologia zawita do Polski. Póki co pozostają nam zatem tradycyjne multipleksy albo zakup dużego telewizora np. 75-calowego, zakrzywionego Samsunga 4K (sprawdź najniższą cenę). Rozmiar wprawdzie mniejszy, ale przynajmniej nikt nie szeleści torebką z czipsami. | CHIP