project tango

Google uśmierca Project Tango

Fot. YouTube
1 marca 2018 Google oficjalnie przestanie wspierać Project Tango, czyli platformę pozwalającą m.in. na tworzenie trójwymiarowych map pomieszczeń za pomocą smartfona lub tabletu. Tango zostanie zastąpione przez projekt ARCore, który jak mniej wymagający techniczne, a oferujący te same możliwości ma trafić do znacznie większej liczby urządzeń.

O Project Tango po raz pierwszy usłyszeliśmy w 2014 roku, jednak pierwsze urządzenia go obsługujące trafiły na rynek dopiero dwa lata później. Platforma miała być objawieniem m.in. dla architektów i projektantów wnętrz, gdyż pozwalała na tworzenie trójwymiarowych map pomieszczeń wyłącznie za pomocą smartfonów bądź tabletów. Sęk w tym, że musiały to być zaawansowane urządzenia z licznymi czujnikami. W efekcie modele, które obsługiwały to rozwiązanie takie jak ZenFone AR czy Lenovo Phab 2 Pro były drogie, a usługa niszowa, więc nie cieszyły się zainteresowaniem konsumentów. Google w końcu zauważył, że technologia rozszerzonej rzeczywistości oraz mocy obliczeniowej mobilnych urządzeń poszła do przodu, dlatego zdecydował się porzucić swoją platformę. Project Tango po 1 marca 2018 roku nie otrzyma już wsparcia producenta.

Nie oznacza to jednak, że Google nie docenia potencjału tej branży. Podczas sierpniowej konferencji I/O zaprezentował nową platformę o nazwie ARCore, będącej odpowiedzią na ARKit od Apple’a. Jak widać na filmie promocyjnym możliwości ARCore mają być równie duże co Projektu Tango – obiekty w rozszerzonej rzeczywistości będą inteligentnie rozpoznawać otoczenie, a co za tym idzie skalować się, gdy podejdziemy do nich bliżej lub reagować na zgaszenie światła. Najważniejsze, że do tego typu efektów nie jest już potrzebny czujnik głębi, a co za tym istnieje duża szansa, że ARCore trafi do znacznie większej liczby urządzeń. Już teraz jest ona wspierana przez Google Pixel/ XL/ 2/ 2 XL oraz Samsunga Galaxy S8 (sprawdź aktualne ceny). O rozwoju ARCore zdecydują głównie developerzy, którzy będą tworzyć (lub nie) aplikacje wykorzystujące jej możliwości. | CHIP

 

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.