Intel Optane 900P o pojemności 960 GB oraz 1,5 TB

Chociaż Intel Optane to nośniki ekstremalnie szybkie, nie są jednak zbyt pojemne. To zmieni się prawdopodobnie w święta tego roku.

Intel Optane 900P w nowej, pojemnej odsłonie. Do modeli o pojemności 280 GB i 480 GB dołączą dwa kolejne: 960 GB oraz aż 1,5 TB. Tak przynajmniej wynika z przecieku opublikowanego przez serwis myce.com. Przeciekiem jest w tym przypadku dokument PCN (product change notification), w którym producent wykazuje zmiany w dotychczasowym produkcie. Stąd wiadomo, że do aktualnie dostępnych modeli Optane 900P dołączą jednostki znacznie bardziej pojemne. To może też oznaczać wzrost szybkości.

Dokument wyszczególnia m.in. parametry elektryczne nowych nośników.

Nośniki SSD o większej pojemności, nawet korzystające z tych samych kontrolerów i pamięci, osiągają zwykle nieco lepsze rezultaty w testach wydajności niż modele mieszczące mniej gigabajtów. Ponieważ 900P 480 GB jest obecnie najszybszym konsumenckim SSD na rynku, prawdopodobnie zostanie zdetronizowany za chwilę przez swoich pojemniejszych kuzynów.

Na rynku są już co prawda inne, pojemne, korzystające z pamięci 3D XPoint nośniki Intela jednakże, jak np. DC P4800X są one skierowane raczej do segmentu korporacyjnego (do maszyn wykorzystywanych w dużych centrach danych). Pamięci tego typu mają sporo zalet poza szybkością. Przede wszystkim 3D XPoint są od popularnych NAND MLC ponad 20-krotnie bardziej trwałe. Więcej o tej technologii pisaliśmy w artykule o pierwszym nośniku Intel 900P.

Na tę chwilę Intel Optane 900P 480 GB pozostaje najszybszym konsumenckim SSD. Czeka go jednak detronizacja (fot. Intel)

Chociaż Intel nie zapowiedział oficjalnie daty premiery nowego dysku, to w dokumencie PCN pojawia się 27 grudnia 2017 roku jako moment wejścia w życie zmian zawartych w dokumencie. Jeśli więc macie w planach budowę naprawdę szybkiego komputera, to warto pomyśleć o nowym SSD Intela. Bo teraz jest nie tylko szybki, ale i pojemny. A ceny? Tych niestety nie znamy, ale raczej należy przygotować się na spory wydatek. Dyski SSD tej pojemności są po prostu drogie, a ich najszybszy przedstawiciel z pewnością nie będzie wyjątkiem. | CHIP

0
Zamknij

Choć staramy się je ograniczać, wykorzystujemy mechanizmy takie jak ciasteczka, które pozwalają naszym partnerom na śledzenie Twojego zachowania w sieci. Dowiedz się więcej.