Konkurs czytelników: EPSON L3050 – codzienna praca

Dotychczas wydrukowałem około 40 zdjęć na papierze fotograficznym oraz około 80 stron monochromatycznych (zwyczajne dokumenty). Na zdjęciu u góry widać, jaki jest poziom atramentu w pojemnikach. Niższy poziom w butelkach z kolorem jest widoczny, ale ubytek jest mały. Natomiast pomimo większej ilości druków czarno-białych, to zużycie tego koloru jest najmniejsze. Przy takim tempie zużycia podejrzewam że atrament może wystarczyć przeciętnemu użytkownikowi nawet na 3 miesiące, albo i dłużej.
epson l3050
epson l3050

l3050
Aplikacja do obsługi drukarki (fot. Remigiusz Dyński)

Tak jak pisałem wcześniej, system napełniania jest wygodny. Z racji tego, że przeprowadziliśmy mały remont, drukarka znów zmieniła swoje miejsce i z przestawieniem jej nie było problemów, ponieważ pojemniki z atramentem są szczelnie zamknięte, a drukowanie odbywa się przez Wi-Fi.

Aby nie mieć problemu z ewentualnym brakiem atramentu, dokupiłem komplet tuszy – koszt 91 zł.  Instrukcja mówi bowiem, aby nie czekać na ostatnią chwilę z napełnianiem, by nie dopuścić do zaschnięcia bądź zapowietrzenia głowicy drukującej. Jestem  więc przygotowany do ponownego napełnienia.

Co do drukowania za pośrednictwem aplikacji w telefonie – system sprawdza się bardzo dobrze. Bezproblemowo łączy się zarówno z drukarką jak i ze skanerem. Aplikacja łączy się z także z dokumentami w wielu z chmur np: Microsoft czy Google. Co ciekawe pozostawienie włączonej drukarki oraz jej odpowiednia konfiguracja (należy ustawić ją tak, by nie wyłączała się automatycznie) sprawia, że L3050 bez problemu połączy się też z innymi usługami do zdalnego zarządzania np: Google Cloud Print.

epson 3050
Połączenie z drukarką przez protokół internetowy (fot. Remigiusz Dyński)

Epson ma jeszcze kilka ciekawych programów np: do obróbki grafiki czy tworzenia kolaży, lecz okazało się że aplikacja nie współpracuje z tym modelem drukarki. Dodam jeszcze że obsługa drukarki jest też możliwa poprzez interfejs WWW – ale chodzi tu bardziej o jej konfigurację czy stan w sieci.

autor: Remigiusz Dyński

Komentarz CHIP-a:

W większości drukarek atramentowych zestaw kartridży wystarcza na wydruk 10-20 zdjęć formatu A4. Im tańsza drukarka, tym zasobniki są mniejsze, choć wcale nie tańsze. W Epson EcoTank ITS jest inaczej – jak zwrócił uwagę Czytelnik, po wydrukowaniu 40 zdjęć i 80 stron dokumentów poziom tuszu niewiele się zmienił, choć przecież model L3050 jest najtańszym z serii. Mimo że drukarka ma system ITS starszego typu (odłączane rezerwuary, znajdujące się z prawej strony urządzenia), nie stwarza problemów podczas przenoszenia z miejsca na miejsce.

Czytelnik wymienił też kilka sposobów druku, w tym druk z aplikacji, z usług chmurowych, Google Cloud Print, a także możliwość zarządzania przez WWW. Do tego należy dodać Email Print, który był przedmiotem tego etapu testów, a który działa na wszystkich drukarkach EcoTank ITS. | Grzegorz Łukasik