Microsoft udostępnia w Azure narzędzie do programowania botów

Cognitive Services to zbiór narzędzi programistycznych, współpracujących z chmurą obliczeniową Azure. Microsoft udostępnia funkcję rozpoznawania mowy LUIS wraz z Azure Bot Service. LUIS zajmuje się przetwarzaniem informacji, natomiast ABS pozwala wyświetlić dane w przystępnej formie. Można w ten sposób kontaktować się z użytkownikami Skype’a, Facebooka, Cortany i wielu innych komunikatorów.
Microsoft udostępnia w Azure narzędzie do programowania botów

Na platformie Azure da się tworzyć własne boty (graf. Microsoft)

Cognitive Services można używać bezpłatnie do określonego limitu zapytań. Przez pierwszy miesiąc nowi użytkownicy Azure mają do dyspozycji 170 euro (około 700 złotych) między innymi na inteligentne boty i dodatkowe usługi w chmurze.

Sztuczna inteligencja potrafi rozmawiać z użytkownikami wielu komunikatorów (graf. Microsoft)

Bot może wykonywać proste zadania w oparciu o konwersację z użytkownikiem. Co ważne, nie tylko odpowiada na pytania, ale też wykonuje polecenia, na przykład umie przeszukiwać dane. Można tak uzyskać podobny efekt jak w przypadku sztucznej inteligencji Google’a, dostępnej w inteligentnym arkuszu kalkulacyjnym, o której niedawno pisaliśmy w CHIP-ie. Niestety bot Microsoftu nie jest dostępny na razie w języku polskim, choć firma sukcesywnie dodaje kolejne regiony.

Aplikacja Helpicto pomaga porozumiewać się z osobami chorymi, między innymi na autyzm (graf. Equadex)

A rozwiązania Microsoftu, tworzone z zastosowaniem sztucznej inteligencji, ułatwią wkrótce także komunikację z dziećmi dotkniętych autyzmem oraz z osobami starszymi, cierpiącymi na Alzheimera. Umożliwi to aplikacja Helpicto francuskiej firmy Equadex. Chorzy będą używali tabletów z zainstalowanym programem, który rozpozna mowę i wyświetli odpowiednie obrazy. Helpicto trafi do sprzedaży latem 2018 roku.

Z Cognitive Services w Azure korzysta już 760 tysięcy programistów z 60 krajów. W Azure Bot Services zarejestrowanych jest z kolei 240 tysięcy osób. Na platformie Microsoftu swoje inteligentne aplikacje opracowują specjaliści m.in. z firm takich jak Sabre i UPS. | CHIP