Możesz zwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną

Program “Home – A VR Spacewalk” (“Dom – wirtualny spacer w kosmosie”) dostępny jest w sklepach Steam oraz Oculus. Aplikacja oparta jest na prawdziwych programach treningowych używanych przez NASA oraz ESA. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) odtworzona jest ze szczegółami i z dużą dokładnością. Możemy poczuć się jak Randy Bresnik, który miesiąc temu przez prawie 7 godzin naprawiał wysięgnik w przestrzeni kosmicznej i podzielił się nagraniem ze swojego spaceru na swoim koncie na Twitterze.
Możesz zwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną

Brytyjski Astronauta Tim Peake liczy na to, że wirtualna rzeczywistość pobudzi wyobraźnię młodzieży co w przyszłości zaowocuje dalszą eksploracją kosmosu. Mają w tym pomóc też niesamowite zdjęcia naszej planety, które są wyświetlane ponad głowami wirtualnych astronautów. Podczas spaceru będziemy naprawiać urządzenia oraz zmagać się z nadzwyczajnymi sytuacjami, na jakie gotowi muszą być astronauci przebywający na pokładzie ISS.

Aplikacja została pokazana już 2016 roku i zdobyła wiele nagród. Największą z nich był Srebrny Lew na festiwalu filmowym w Cannes. BBC planuje w przyszłości tworzyć więcej interaktywnych programów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. Brytyjski nadawca chce sprawić, abyśmy przestali być tylko widzami, ale stali się częścią opowiadanej historii. Na swoim koncie BBC ma już “We wait” (“Czekamy”). To wirtualna opowieść, która przenosi nas w sam środek kryzysu uchodźczego. Brytyjczycy stworzyli też “The turning forest” (“Zmieniający się las”), baśniową opowieść skierowaną zarówno do młodszych jak i starszych odbiorców.

Wirtualna rzeczywistość jest na tyle rozwiniętą technologią, że w niedalekiej przyszłości taka forma rozrywki zastąpi płaski obraz telewizora. Aby to się jednak stało, potrzebna jest praca wielu ludzi, którzy zaprojektują aplikacje wykorzystując filmy oraz modele istniejących miejsc. Możemy się spodziewać na przykład transmisji z rozgrywek sportowych oraz wydarzeń kulturalnych takich jak koncerty. Dostrzeżenie tej technologii przez BBC pozwala mieć nadzieję na kolejne ciekawe treści, które będziemy mogli przeżyć jakbyśmy byli w ekranizowanych miejscach. Być może pomysł brytyjskiego nadawcy zainspiruje również innych dużych nadawców z całego świata. | CHIP