Nowe zasady dla twórców androidowych aplikacji

Google pisze na blogu o nowych wymaganiach w Sklepie Play. Deweloperzy co roku będą musieli aktualizować aplikacje do aktualnych standardów. Od 2019 wszystkie będą miały 64-bitową wersję. Od sierpnia nowe aplikacje muszą powstawać pod kątem Androida Oreo. Twórcy programów wcześniej opublikowanych na platformie dostaną czas do października na ich aktualizację. Aplikacje, które nie spełnią standardów, w przyszłych wersjach Androida stracą część uprawnień. Google jednocześnie obiecuje, że chce zapewnić także wsparcie dla starszych systemów.
Nowe zasady dla twórców androidowych aplikacji

Aplikacje ze Sklepu Play będą musiały co roku spełniać coraz wyższe wymagania (graf. Google)

Przejście na 64-bitową architekturę powinno pomóc w uporaniu się z fragmentacją, z jaką od lat zmaga się Android. Funkcjonowanie wielu wersji systemu, na wielu urządzeniach i z licznymi nakładkami utrudnia szybkie upgrade’y. Projekt Treble, który wprowadza modularność, ma poprawić sytuację. Google zapowiada, że systemy w przyszłości szybciej będą aktualizowane, bez czekania na nowe wersje nakładek producentów smartfonów.

Począwszy od Androida Oreo system będzie aktualizowany niezależnie od nakładki graficznej (graf. Google)

W tej chwili nieco ponad 40 procent wszystkich urządzeń z zainstalowanym Androidem jest w stanie uruchomić 64-bitowe aplikacje. Programy, które korzystają z 64-bitowych bibliotek zazwyczaj działają sprawniej. Najnowsza decyzja Google’a jest mniej restrykcyjna od wymogów Apple. Wraz z wrześniowym debiutem systemu iOS 11 na iPhone’ach i iPadach całkowicie przestały działać starsze, 32-bitowe aplikacje. Google wybrało drogę stopniowego przechodzenia na 64 bity, która jednak ma przynieść taki sam efekt za ponad półtora roku. | CHIP