Q# – język programowania komputerów kwantowych od Microsoftu

Quantum Development Kit (QDK) to zestaw algorytmów, które pozwalają zasymulować działanie komputera kwantowego na tradycyjnym sprzęcie. To, ile kubitów jest w stanie obsłużyć maszyna, zależy od ilości dostępnego RAM. Aby stworzyć model składający się z 30 kubitów, potrzebujemy 16 GB RAM. Każdy kolejny podwaja zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Kompilator pozwala też podejrzeć, ile kubitów zajął dany fragment kodu.
Q# – język programowania komputerów kwantowych od Microsoftu

https://youtu.be/doNNClTTYwE

Język Q# składnią przypomina C# i pozwala na przykład zamodelować teleportację kwantową informacji. Splątane ze sobą kubity będą w przyszłości podstawą działania kwantowego internetu. Programowanie przypomina pisanie sterowników dla kart graficznych. Narzędzie Microsoftu pozwoli modelować algorytmy w małej skali, które można uruchomić na standardowym komputerze, aby później wykorzystać je dla bardziej skomplikowanych obliczeń przy zastosowaniu procesorów kwantowych.

Z biblioteki QDK można wykorzystać w Visual Studio (fot. Microsoft)

Wraz z biblioteką programistyczną QDK Microsoft udostępnił na swoich stronach serię poradników w formie tekstowej i filmy, w których tłumaczy krok po kroku, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem komputerów kwantowych. W dokumentacji znajdziemy nie tylko opis poszczególnych funkcji, ale także artykuły, które pozwolą lepiej zrozumieć zasadę działania komputera kwantowego i logiki wielowartościowej.

Algorytmy kwantowe mogą przydać się przy analizie reakacji chemicznych i projektowaniu nowych leków. Większość zadań wykonywanych przez sztuczną inteligencję może być znacznie szybciej i skuteczniej zrealizowane za pomocą logiki wielowartościowej. W końcu komputery kwantowe pozwolą stworzyć zdecydowanie bezpieczniejsze systemy szyfrowania i przekazywania informacji niż obecnie. Z drugiej strony moc obliczeniowa komputerów kwantowych może pomóc złamać obecne zabezpieczenia stosowane w bankach, instytucjach publicznych, a także kryptowalutach. | CHIP