Q# – język programowania komputerów kwantowych od Microsoftu

Narzędzie można pobrać za darmo ze strony producenta.

Quantum Development Kit (QDK) to zestaw algorytmów, które pozwalają zasymulować działanie komputera kwantowego na tradycyjnym sprzęcie. To, ile kubitów jest w stanie obsłużyć maszyna, zależy od ilości dostępnego RAM. Aby stworzyć model składający się z 30 kubitów, potrzebujemy 16 GB RAM. Każdy kolejny podwaja zapotrzebowanie na pamięć operacyjną. Kompilator pozwala też podejrzeć, ile kubitów zajął dany fragment kodu.

https://youtu.be/doNNClTTYwE

Język Q# składnią przypomina C# i pozwala na przykład zamodelować teleportację kwantową informacji. Splątane ze sobą kubity będą w przyszłości podstawą działania kwantowego internetu. Programowanie przypomina pisanie sterowników dla kart graficznych. Narzędzie Microsoftu pozwoli modelować algorytmy w małej skali, które można uruchomić na standardowym komputerze, aby później wykorzystać je dla bardziej skomplikowanych obliczeń przy zastosowaniu procesorów kwantowych.

Z biblioteki QDK można wykorzystać w Visual Studio (fot. Microsoft)

Wraz z biblioteką programistyczną QDK Microsoft udostępnił na swoich stronach serię poradników w formie tekstowej i filmy, w których tłumaczy krok po kroku, jak zacząć swoją przygodę z programowaniem komputerów kwantowych. W dokumentacji znajdziemy nie tylko opis poszczególnych funkcji, ale także artykuły, które pozwolą lepiej zrozumieć zasadę działania komputera kwantowego i logiki wielowartościowej.

Algorytmy kwantowe mogą przydać się przy analizie reakacji chemicznych i projektowaniu nowych leków. Większość zadań wykonywanych przez sztuczną inteligencję może być znacznie szybciej i skuteczniej zrealizowane za pomocą logiki wielowartościowej. W końcu komputery kwantowe pozwolą stworzyć zdecydowanie bezpieczniejsze systemy szyfrowania i przekazywania informacji niż obecnie. Z drugiej strony moc obliczeniowa komputerów kwantowych może pomóc złamać obecne zabezpieczenia stosowane w bankach, instytucjach publicznych, a także kryptowalutach. | CHIP