SI Google odkrywa nowe planety

Gwiazda Kepler-90a znajduje się 2,5 tysiąca lat świetlnych od Ziemi. Jest podobna do Słońca, jednak planety, które wokół niej krążą znajdują się zbyt blisko. Wszystkie krążą w odległości bliższej niż odległość Ziemi od Słońca, a to sprawia, że panują na nich bardzo wysokie temperatury. Na nowo-odkrytej planecie Kepler-90i temperatura przekracza 627 stopni Celsjusza. W innym układzie planetarnym, sieć neuronowa odkryła planetę wielkością zbliżoną do Ziemi. Planeta Kepler-80g znajduje się w sąsiedztwie 4 innych planet, które wzajemnie na siebie oddziałują grawitacyjnie. Dzięki temu orbity planet są bardzo stabilne, a odległości są porównywalne do odkrytego niedawno układu TRAPPIST-1.
SI Google odkrywa nowe planety

Kepler-90i jest trzecią planetą w układzie Kepler-90. 8 planet krąży w odległości mniejszej niż odległość Ziemi od Słońca (graf. Wendy Stenzel)

Najpierw sieć neuronowa Google trenowała na 15 tysiącach przeanalizowanych przez naukowców sygnałów. Sztuczna inteligencja zidentyfikowała w 96 procentach przypadków prawdziwe planety. Tak przygotowany program dostał trudniejsze zadanie przeskanowania słabszych sygnałów pochodzących z 670 układów planetarnych. SI typowała miejsca, w których mogą znajdować się dodatkowe planety. W wielu przypadkach się myliła, jednak pozwoliło to ograniczyć liczbę danych do przeanalizowania przez naukowców.

Astronomowie porównują działanie algorytmów Google do poszukiwania złota w piasku. Jeśli mamy dostęp do lepszego sita, to zostanie w nim więcej kamieni, ale też i nie przeoczymy samorodków. W podobny sposób sztuczna inteligencja przesiewa ogromne zbiory danych, których naukowcy sami nie byliby w stanie przeanalizować. Zawężając zakres poszukiwań, astronomowie w efekcie odkryli planetę, którą wcześniej sami przeoczyli. | CHIP