Snapdragon 845: VR i AR, a także filmy HDR

Procesor zaprojektowano z myślą o wykorzystaniu energii. Bedzie się sprawdzał zdecydowanie lepiej od Snapdragona 835 w grach, nagrywaniu filmów oraz aplikacji VR dzięki lepszemu zarządzaniu energią, której w takich zastosowaniach ma pobierać 1/3 mniej od swojego popularnego poprzednika. Snapdragon 845 będzie miał 8 rdzeni Kryo 385, z których 4 będą taktowane częstotliwością 2,8 GHz, a pozostałe 1,8 GHz. Poza pamięcią L2 zamontowaną w każdym z rdzeni, procesor będzie miał współdzieloną pamięć cache trzeciej generacji. W procesorze będzie też modem obsługujący LTE o prędkości nawet 1,2 gigabita.
Snapdragon 845: VR i AR, a także filmy HDR

Snapdragon 845 to świetna platforma dla VR oraz AR (graf. Qualcomm)

Qualcomm skupił się na poprawie grafiki, która ma być przetwarzana 30 procent szybciej dzięki podsystemowi graficznemu Adreno 630. Przeprojektowano też układ odpowiedzialny za obsługę kamery. Spectra 280 ISP pozwoli nagrywać w HDR z prędkością 60 klatek na sekundę, a także w trybie slow motion. Qualcomm celuje też w rynek rozszerzonej rzeczywistości. Nowa Spectra umożliwi łatwiejsze projektowanie aplikacji nakładających na rzeczywisty obraz ten wirtualny.

Nowością jest też tzw. SPU, czyli oddzielna jednostkę odpowiedzialna za bezpieczeństwo. To kryptograficzny koprocesor szyfrujący między innymi dane biometryczne przetwarzane podczas odblokowywania telefonu za pomocą czytnika linii papilarnych czy rozpoznawania twarzy. Obsługą sztucznej inteligencji zajmie się podsystem Hexagon 685 DSP.

W nowym Snapdragonie poprawiono działanie podsystemów zajmujących się grafiką (graf. Qualcomm)

Coraz bardziej widoczny jest trend do wydzielania konkretnych zadań wyspecjalizowanym jednostkom. Znacząco zmniejsza to zużycie energii i poprawia wydajność całego układu. Ułatwia to też zadanie programistom aplikacji oraz nakładek na systemy operacyjne. Zauważył to już Huawei, który w swoich procesorach Kirin 970 skupił się na opracowaniu podsystemu zajmującego się zadaniami sztucznej inteligencji. Jest on jednak autorskim pomysłem Huawei związanym dość mocno z EMUI, czyli nakładką graficzną na Androida. Ze Snapdragona 845 będą korzystali prawdopodobnie wszyscy najwięksi konkurenci chińskiego producenta, co zapowiada ciekawą rywalizację na rynku smartfonów. | CHIP