SpaceX wystrzeli nowego polskiego satelitę – PW-Sat2

PW-Sat2 jest kontynuacją projektu badawczego prowadzonego na Politechnice Warszawskiej. 5 lat temu studenci zbudowali pierwszego polskiego satelitę PW-Sat, który znalazł się na orbicie okołoziemskiej 13 lutego 2012 roku. Koordynatorem tamtego przedsięwzięcia był Maciej Urbanowicz. PW-Sat2 w drugiej połowie 2018 zostanie umieszczony około 575 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Nowy satelita ma kształt prostopadłościanu i wymiary 10 x 10 x 22 centymetry. Jest wyposażony w żagiel o powierzchni 4 metrów kwadratowych.
SpaceX wystrzeli nowego polskiego satelitę – PW-Sat2

PW-Sat2 zaprojektowali studenci z Politechniki Warszawskiej we współpracy z firmą FP Space (fot. FP Space)

Po około 30 dniach pobytu na orbicie satelita wykona samobójczy manewr. Otworzy wspomniany żagiel, co wywoła opór aerodynamiczny. W efekcie orbita satelity gwałtownie obniży się, a on sam spłonie w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu nowatorskiemu pomysłowi satelity w przyszłości mogą nie zaśmiecać już kosmosu. Dotychczas prawie wszystko co jest tam wysyłane, po skończonej misji zostaje w przestrzeni, zagrażając m.in. lotom statków i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Firma  FP Space w 2022 roku stworzy własnego satelitę Intuition-1 (fot. FP Space)

Projekt studentów Politechniki Warszawskiej ma wsparcie konsorcjum FP Space, składającego się z trzech polskich firm. Jego programiści projektują systemy sztucznej inteligencji, która pozwoli konstruować autonomiczne sondy, wykorzystujące w eksploracji kosmosu uczenie maszynowe.

— Mamy do czynienia z wieloma ograniczeniami, jakie nie występują w typowych systemach, a każdy błąd niesie wysokie ryzyko, że misja nie zostanie doprowadzona do końca — wyjaśnia w rozmowie z CHIP-em Jarosław Czaja, prezes firmy Future Processing. — To niełatwe, ale zarazem ekscytujące zadanie – dodaje.

PW-Sat2 będzie kolejnym polskim satelitą. Wcześniej poza studenckim PW-Sat-em w kosmos wysłano konstrukcje naukowe, Heweliusza i Lema. Na swój start czeka także komercyjny satelita, Światowid.

Polscy naukowcy i inżynierowie prowadzą projekty miedzy innymi we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (fot. FP Space)

Konsorcjum FP Space zamierza zbudować satelitę z bardzo wydajnym komputerem pokładowym i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi. Intuition-1 ma zostać wystrzelony w 2022 roku. Oprogramowanie będze analizowało dane na orbicie okołoziemskiej. Dzięki temu uzyskamy zdecydowanie lepsze obrazy, które przydadzą się w prognozowaniu plonów, planowaniu zalesienia, a także określaniu zanieczyszczeń wód i gleby. | CHIP