Sprawdź, czy jesteś chory na selfitis

W 2014 r. w sieci pojawił się viralowy artykuł dotyczący badań Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, które określiło selfitis, czyli nadmierne robienie autoportretów, jako nowe zaburzenie psychiczne. Wkrótce jednak okazało się, że takich badań nigdy nie było. Teraz Mark D. Griggiths z Uniwersytetu w Nottigham oraz Janarthanan Balakrishnan z Thiagarajar School of Management w Indiach zaprezentowali wyniki swoich badań. Naukowcy postanowili rzetelnie sprawdzić, czy selfitis faktycznie można uznać za zaburzenie psychiczne. Opracowali oni 20 pytań, do których badani mieli ustosunkować się w pięciostopniowej skali, a następnie określili trzy stopnie uzależnienia od selfie: graniczne, poważne i chroniczne.
selfie
selfie

Próbę przeprowadzono na 225 studentach w wieku 16-20 lat z dwóch indyjskich szkół. Kraj wybrano nieprzypadkowo – Indie odznaczają się najwyższym stosunkiem użytkowników Facebooka do liczby mieszkańców oraz największą liczbą wypadków śmiertelnych spowodowanym wykonywaniem selfie w niebezpiecznych miejscach. Okazało się, że 34 proc. badanych wykazuje graniczne uzależnienie od selfie, 40,5 proc. poważne i aż 25,5 proc. chroniczne. Co ciekawe częściej na tę przypadłość cierpieli mężczyźni (57,5 proc.) niż kobiety (42,5 proc.), które wydają się brylować na portalach społecznościowych. Najbardziej podatni na selfitis okazali się także najmłodsi wiekiem. Badanie wykazało ponadto, że 9 proc. uczestników wykonywało aż 8 selfie dziennie, z czego 25 proc. przyznało, że przynajmniej 3 z nich udostępnia w mediach społecznościowych.

selfie
Zaburzenie częściej pojawia się u mężczyzn (fot. Unsplash)

Osoby, które cierpią na selfitis zazwyczaj starają się poprzez taką aktywność zwiększyć swoją pewność siebie, poprawić sobie nastrój, zwrócić uwagę otoczenia i dostosować się do swojej grupy społecznej, a także zachować wspomnienia. Niestety przeprowadzone badania nie wykazują jak na zdrowiu i życiu człowieka może odbić się selfitis. Trudno uznać przecież wykonywanie sobie zdjęć za równie szkodliwe co inne zaburzenia psychiczne – bulimię, anoreksję, alkoholizm czy uzależnienie od hazardu. Nie da się jednak przymknąć oczu na modę, która na przestrzeni ledwie kilku lat doprowadziła do śmierci wielu młodych ludzi. Podczas robienia sobie zdjęć zginęło więcej osób niż z powodu ataku rekinów.

Jeśli chcecie się dowiedzieć, czy też jesteście podatni na selfitis wystarczy ustosunkować się do poniższych twierdzeń w skali od 1 do 5, gdzie 1 to “zdecydowanie się nie zgadzam”, a 5 “zdecydowanie się zgadzam”. W sumie można w ten sposób uzyskać 100 punktów – im więcej ich uzyskamy, tym większe prawdopodobieństwo, że nasza aktywność może być uznana za zaburzenie.

 1. Robienie selfie wprawia mnie w dobry nastrój i pozwala bardziej cieszyć się otoczeniem.
 2. Mogę wyrazić siebie bardziej w swoim otoczeniu poprzez selfie.
 3. Robienie selfie pozwala lepiej zapamiętać wydarzenia i doświadczenia.
 4. Robię selfie jako trofeum dla przyszłych wspomnień.
 5. Dzielenie się selfie tworzy zdrową rywalizację między moimi przyjaciółmi i  znajomymi.
 6. Wykonywanie różnych poz do selfie zwiększa mój status społecznościowy.
 7. Dodaję często selfie by zebrać więcej lajków i komentarzy w mediach społecznościowych.
 8. Używam aplikacji do retuszowania zdjęć by moje selfie wyglądało lepiej od innych.
 9. Przyciągam dużo uwagi, gdy dzielę się selfie w mediach społecznościowych.
 10. Czuję się bardziej popularny, gdy udostępniam selfie.
 11. Gdy udostępniam selfie oczekuję, że moi znajomi będą mnie chwalić.
 12. Robienie selfie zmniejsza mój poziom stresu.
 13. Im więcej robię selfie, tym czuję się szczęśliwszy.
 14. Robienie selfie bez przerwy zmienia mój nastrój.
 15. Czuję się pewny siebie, gdy robię selfie.
 16. Myślę o sobie bardziej pozytywnie, gdy robię selfie.
 17. Robię sobie więcej selfie i oglądam je prywatnie, by zwiększyć swoją pewność siebie.
 18. Zwiększam poziom akceptacji w mojej grupie kiedy dzielę się selfie w mediach społecznościowych.
 19. Czuję się ważniejszym członkiem grupy społecznościowej gdy udostępniam selfie.
 20. Kiedy nie robię selfie, czuję się wykluczony z grupy.

Podzielcie się w komentarzu jaki macie wynik. Ja osiągnęłam 46 punktów, więc chyba jeszcze nie jest tak źle… | CHIP