Sztuczna inteligencja ma przewidywać morderstwa

Sztuczna inteligencja przetwarza biliony słów oraz zwrotów, aby rozwiązać sprawę serii morderstw z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W 1969 roku do dziennika The San Francisco Chronicle dotarł zaszyfrowany list od mordercy, przedstawiającego się jako Zodiac. Według śledczych, przez kilka lat przestępca zabił 37 osób, wysyłając kolejne zakodowane wiadomości. Szyfr składa się z 340 znaków i do dziś stanowi zagadkę kryminalistyczną. Teraz zajęła się nią SI.
Sztuczna inteligencja ma przewidywać morderstwa

List z 1969 roku od Zodiaca, wysłany do prasy i śledczych (fot. Archiwum Otto Bettmann)

Superkomputer CARMEL stara się znaleźć prawidłowości w szyfrogramie Zodiaca. Używa do tego podobnych narzędzi jak algorytmy Google’a, przetwarzające język naturalny. Co ciekawe, sztuczna inteligencja “wczuwa się” również w osobowość seryjnego mordercy. Na razie nie rozwikłała jeszcze analogowego kodu z końca lat sześćdziesiatych, ale już pisze… wiersze. CARMEL potrafi układać je w odpowiednim metrum i na zadany temat. I muszę przyznać, że brzmią przerażająco, nawet jeśli SI pisze o kotach.

Wiersz autorstwa CARMEL-a:

To push my fingers through her facial hair,
I feel the pain of being bruised and itchy,
Lying naked on a grizzly bear,
Hanging from the arms of Mary kitty.

Tłumaczenie (Jacek Tomczyk):

Przeciskając palce przez jej zarost,
Czuję ból siniaków i świąd,
Leżąc nago na niedźwiadku grizzly,
Zwisając z ramion kotki Marysi.

CARMEL ma na koncie złamanie szyfru, stosowanego przez niemiecką masonerię. W 2011 roku superkomputer zaprojektowany przez zespół kryptologów i programistów, kierowany przez profesora Kevina Knighta z Uniwersytetu Południowej Kaliforni, odszyfrował XVIII-wieczny 100-stronicowy manuskrypt. Pismo zakodowane było za pomocą 90 różnych symboli, które udało się złamać metodami statystycznymi.

Sztuczna inteligencja złamała szyfr manuskryptu “Copiale” z XVIII wieku (fot. Kevin Knight)

To nie pierwszy przypadek, kiedy sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w kryminalistyce. Zespół naukowców i dziennikarzy śledczych pod przewodnictwem Thomasa Hargrove’a szuka anomalii w zachowaniu seryjnych morderców. FBI udostępniło specjalistom akta 750 tysięcy morderstw, popełnionych od 1976 roku. Narzędzie opracowywane przez Hargrove’a ma pomóc przewidzieć kolejne cele ataków i już mu się to udaje. W 2010 AI wskazała poprawnie miejsca zbrodni tylko w oparciu o dane statystyczne, przetworzone przez inteligentny system. Możliwe zatem, że w przyszłości SI będzie zapobiegała popełnianiu przestępstw, choć zapewne w inny sposób, niż miało to miejsce w filmie “Raport Mniejszości” Stevena Spielberga. | CHIP