Titan V przegrał z RX Vega 64 w obliczaniu monero

Serwis WCCFTech zrobił porównanie nowej karty Titan V z RX Vega 64 (cenę sprawdzicie tutaj). Okazało się, że karta Nvidii znacząco przegrała z konkurentem od AMD w teście, które polegał na obliczaniu haszy kryptowaluty monero. Wyniki są zaskakujące, ponieważ w teorii Titan V powinien nie mieć z tym większych problemów, biorąc pod uwagę uzyskanie fenomenalnego wyniku, czyli 77 megahaszy na sekundę przy obliczaniu ethereum. Tymczasem wynik Titan V to raptem 1445 haszy na sekundę, przy 130 W mocy. RX Vega 64 osiągnęła znacznie lepszy wynik 1965 haszy na sekundę przy 203 W.
Nazwa tej serii kart jest w pełni adekwatna do tego jakie są: potężne (fot. NVIDIA)

Nazwa tej serii kart jest w pełni adekwatna do tego jakie są: potężne (fot. NVIDIA)

RX Vega 64 znacznie lepiej sobie poradziła z kryptowalutą monero (fot. wccftech)

Zatem co się dokładnie stało? Jeśli spojrzymy na pobór mocy przy różnych zadaniach, dojdziemy do wniosku, że Titan się po prostu nudzi. Prawdopodobnie program do obliczania monero nie umie w pełni wykorzystać możliwości Titana. Podejrzewamy, że program CryptoNight używa jedynie rdzeni CUDA, w ogóle nie pracując na nowym układzie Tensor, które mają łączną moc obliczeniową 110 teraflpsów.

Warto pamiętać, że karty graficzne nie są projektowane do obliczania kryptowalut tylko do wykonywania konkretnych zadań. Często zmiennoprzecinkowych. Natomiast obliczenia związane z kryptowalutami opierają się na liczbach całkowitych. Z tego powodu specjalistyczne układy ASIC przeznaczone tylko do wykonywania określonych operacji związane z kryptowalutami zawsze będą bardziej wydajne.

Z drugiej strony inwestycja w kartę graficzną dobrej klasy jest bardziej bezpieczna. Nie wiadomo jak długo potrwa moda na kryptowaluty i czy w pewnym momencie rynek się nie załamie. W takim wypadku lepiej mieć sprzęt, który można będzie odsprzedać na rynku wtórnym. Układów ASIC nie da się przeprogramować. To cena za lepszą wydajność i na pierwszy rzut oka lepszą opłacalność w porównaniu z topowymi kartami graficznymi i innymi układami. | CHIP