walmart

Walmart też rozważa sklepy samoobsługowe

Amerykański gigant handlowy chce być jak Amazon Go.

W grudniu 2016 roku Amazon przedstawił koncepcję naszpikowanego czujnikami sklepu, w którym klienci dokonują bezobsługowych zakupów. Teraz o podobnej inicjatywie myśli Walmart jak wynika ze źródeł serwisu Recode.

Celem projektu o nazwie Kepler jest całkowite pozbycie się kolejek, kas i oczywiście samych kasjerów. W zamyśle klient będzie mógł wejść do sklepu, zeskanować samodzielnie zakupy przy pomocy aplikacji i zapłacić bezpośrednio przez obciążenie karty kredytowej podpiętej pod usługę. Koncepcja musi być jeszcze w początkowej fazie, gdyż Walmart dopiero rozpoczął poszukiwanie „specjalistów od wizji komputerowej”. Technologia opracowana przez Amazon i wdrożona w testowym sklepie Amazon Go okazała się zawodna w momencie, gdy obiekt jest przepełniony. Najwyraźniej tego rodzaju pomysły wymagają znacznie większych nakładów pracy niż początkowo zakładano i Walmart zamierza wyciągnąć lekcję z problemów konkurencji.

walmart
W planach jest także usługa asystenta zakupów (fot. Walmart)

Kolejnym pomysłem rozwijanym przez firmę Code Eight należącą do Walmarta jest usługa personalnego doradcy zakupowego dla bardziej zamożnego klienta. Taka osoba będzie mogła wysłać zapytanie z aplikacji na temat danej grupy produktów lub zdjęcie tego, czego potrzebuje, a asystent znajdujący się w sklepie udzieli mu odpowiednich rekomendacji. Następnie po potwierdzeniu zamówienia spakuje i wyśle wszystko kurierem. Typowe produkty zaopatrzenia domowego mają dochodzić do klienta w ciągu 24 godzin, a wszystkie inne w maksymalnie 2 dni robocze. Usługa będzie wymagała opłacania stałego abonamentu, jednak nie wiadomo jeszcze w jakiej wysokości.

Choć Walmart kojarzy się z dyskontem dla osób szukających oszczędności i uboższych grup społecznych, to nie zmienia to faktu, że firma inwestuje aktywnie w nowe technologie. W czerwcu przedsiębiorstwo rozpoczęło szkolić swoich pracowników z wykorzystaniem gogli VR, a w listopadzie 2017 roku w pięciu sklepach wdrożono testowo automatyczne roboty sprzątające. | CHIP