8 nowych procesorów Intela, w tym jeden zapowiadający technologię 10 nanometrów

Do laptopów trafią dwie odświeżone wersje Intel Core i3 z rodziny Kaby Lake. W przeciekach pojawiła się także specyfikacja prawdopodobnie najsłabszego z nowej linii procesorów produkowanych w architekturze 10 nanometrów. Oznaczono go jako Intel CPU 0000 (Cannonlake), ale parametry sugerują, że będzie to mobilny i3 9 generacji z literą Y w nazwie. Będzie to dwurdzeniowa, czterowątkowa jednostka taktowana częstotliwością 2,2 GHz (Turbo 2,6 GHz) z 4 MB pamięci L3. Seria Y różni się od serii U między innymi poborem mocy. O ile procesory z U w nazwie zazwyczaj lepiej wypadają w testach wydajności, to zużywają też więcej prądu.
8 nowych procesorów Intela, w tym jeden zapowiadający technologię 10 nanometrów

https://youtu.be/jC2bxOgmmUU

Według przecieków wszystkie procesory Intela zostaną wyposażone w zintegrowaną kartę graficzną. Producent przygotowuje też zoptymalizowane pod względem temperatury i zużycia energii wersje układów z rodziny Coffee Lake. W bazie 3DMark i SiSoftware Sandra dostrzegliśmy też wydajną wersję Intel Core i7-8850H przeznaczoną dla mobilnych stacji roboczych. Procesor będzie pracował na 6 rdzeniach i obsługiwał 12 wątków. Intel Core i7-8850H będzie też korzystał z 12 MB pamięci L3. Procesor jest taktowany częstotliwością 2,6 GHz (w trybie Turbo 4,2 GHz).

Wyciekły parametry 8 nowych procesorów Intela (graf. WCCTech)

To, że pierwszym procesorem wyprodukowanym w technologii 10 nanometrów jest procesor mobilny może nie być przypadkiem. Podejrzewamy, że Intel w wypadku desktopów pominie architekturę Cannon Lake i przejdzie od razu do produkcji Ice Lake w technologii 10nm+. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to dziwnym zabiegiem. Jednak Intel już raz po zmianie architektury zrobił podobny manewr produkując tylko mobilne wersje procesorów 5 generacji, czyli Broadwell. Zaraz po nich w 2015 roku pojawiła się również 14 nanometrowa platforma Skylake oznaczona jednak numerem 6.

Czy Cannon Lake będzie nowym Broadwellem? (graf. Intel)

Wszystko to jednak spekulacje i trudno orzec na jaki scenariusz zdecyduje się Intel. Na konferencji prezesa koncernu podczas targów Consumer Electronics Show w Las Vegas o 9 generacji procesorów i przejściu na 10-nanometrową technologię nie usłyszeliśmy ani słowa. Jednak firma musi zareagować na agresywne ruchy AMD na rynku, teraz także procesorów przeznaczonych na rynek mobilny. Pozostaje też kwestia jak projektanci Intela zmienią mechanizm predykcji rozgałęzień kodu stosowany od ponad 20 lat. Luki w tym mechanizmie opublikował zespół Google, które są znane pod nazwami Meltdown i Spectre. | CHIP