AMD obniża cenę procesorów i pokazuje dwie nowe jednostki ze zintegrowaną grafiką

Natomiast na drugą generację Ryzenów produkowanych w technologii 7 nanometrów przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Nie znamy jeszcze dokładnej daty, ale procesory zaprojektowane w architekturze Zen 2 powinny pojawić się w drugim kwartale tego roku. Tymczasem AMD obniża ceny zeszłorocznych procesorów i przygotowuje odświeżoną linię Ryzenów w technologii 12 nanometrów ze zintegrowanymi układami graficznymi. Wraz z nimi pojawią się też płyty główne z chipsetem X470. Najbardziej potaniały najwydajniejsze procesory AMD. Ryzen 7 1800X kupimy o 150 dolarów (ok. 520 zł) taniej. Cenę Ryzena 7 1700X obniżono o 90 dolarów (ok. 310 zł). Aktualne ceny w polskich sklepach znajdziecie tutaj.
AMD obniża cenę procesorów i pokazuje dwie nowe jednostki ze zintegrowaną grafiką

AMD znacząco obniżyło cenę swoich procesorów (graf. AMD)

Dowiedzieliśmy się też, że już w lutym pojawią się nowe procesory mobilne, które uzupełnią ofertę AMD dla laptopów. Ryzen 3 23000U ma cztery rdzenie taktowane częstotliwością 3,4 GHz z sześcioma jednostkami sterującymi. Drugi zaprezentowany procesor mobilny Ryzen 3 2200U ma dwa podobnie taktowane rdzenie z trzema jednostkami sterującymi.

Procesory projektowane w architekturze Zen+ mają być o 10 procent szybsze od poprzedników (graf. AMD)

AMD zapowiedziało też produkcję kart graficznych Vega w 7-nanometrowm procesie technologicznym. Będą to karty przeznaczone szczególnie do zadań związanych z uczeniem maszynowym i sztuczną inteligencją. Pierwsze modele pojawią się jeszcze w 2018 roku, choć AMD nie sprecyzowało dokładnej daty.

Procesory produkowane w technologii 7 nanometrów od AMD pojawią się prawdopodobnie w drugim kwartale tego roku (graf. AMD)

Producent liczy na to, że przejście na architekturę Zen+ pozwoli zwiększyć wydajność procesorów o około 10 proc., choć oczywiście na miarodajne testy będziemy musieli poczekać jeszcze kilka miesięcy. AMD wykorzystuje swoje atuty i robi wszystko, aby zagrozić Intelowi. Jako klienci możemy się tylko cieszyć z tak zażartej konkurencji na rynku procesorów i bogatej oferty obu graczy. | CHIP