CES 2018: HTC Vive Pro – nowa jakość VR

Latem HTC obniżyło cenę swoich gogli VR. Okazuje się, że był to fragment większego projektu. Producent zapowiedział bowiem nowy model headsetu, lepszy pod kątem zagęszczenia pikseli aż o 78 proc. HTC Vive Pro mogą się pochwalić parą paneli OLED o łącznej rozdzielczości 2880 x 1600 pikseli. Nie jest to jeszcze tak zachwycające osiągnięcie, jak w przypadku prototypowych gogli Pimax oferujących rozdzielczość 8K, ale i tak pozostawiające obecną na rynku konkurencję w tyle. Do kompletu producent dorzuca słuchawki z regulacją pozycji, które mają zapewnić bogaty dźwięk przestrzenny. Gogle wyposażono ponadto w dwa mikrofony z redukcją szumów oraz dwie kamery. Zastosowanie tych ostatnich nie zostało jednak wyjaśnione – na razie ma to być element przydatny dla programistów. Headset ma być także bardziej ergonomiczny.
htc vive pro
htc vive pro

Co ciekawe producent zamierza sprzedawać te gogle także w wariancie pozbawionym stacji bazowych. Dzięki temu osoby, które mają starszy headset będą mogły zakupić nowy model taniej niż w przypadku całego kompletu. Niestety cena nie została jeszcze określona. HTC Vive Pro ma zadebiutować jeszcze w tym kwartale.

Drugą nowością jest Vive Wireless Adapter, czyli adapter, który podłączymy do obu modeli headsetów. Gadżet pozwoli na bezprzewodową rozgrywkę. Za wysoką jakość przesyłu obrazu ma odpowiadać technologia WiGig od Intela obsługująca pasmo 60 Hz. Cenę urządzenia poznamy zapewne tuż przed premierą, która została zapowiedziana na trzeci kwartał tego roku.

Ostatnią nowością zaprezentowaną na CES jest aktualizacja oprogramowania dla gogli. Viveport nie będzie już tylko tradycyjnym katalogiem do przeglądania aplikacji, ale trójwymiarowym doświadczeniem, które pozwoli w ciekawszy sposób poznawać nowe aplikacje. Zwiększono także katalog filmów w aplikacji Vive Video dzięki integracji z zawartością Vimeo.

HTC Vive trafiło na rynek 5 kwietnia 2016 roku. Według najnowszych statystyk Steama z gogli tajwańskiego producenta korzysta 0,11% graczy – dokładnie tyle ile z Oculus Rifta (sprawdź aktualne ceny). Być może nowa, doskonalsza wersja pozwoli wyprzedzić konkurencję. | CHIP