CES 2018: laptop CoreBook, tablety Hi9 i Hi9 Air oraz miniPC GBox – chińskiej firmy Chuwi

Chińska elektronika zdobywa coraz większą część rynku. Poza Huawei, Xiaomi czy ZTE działają też na razie mniej znani producenci, jak Chuwi. Chińska firma pokazała na targach w Las Vegas kilka nowości, które zwróciły naszą uwagę.
CES 2018: laptop CoreBook, tablety Hi9 i Hi9 Air oraz miniPC GBox – chińskiej firmy Chuwi

CoreBook – crowdfundingowy laptop 2w1

Chuwi chętnie korzysta z crowfundingu. Niedawno w uruchomionej na Indiegogo kampanii producent z Shenzen obiecał ulepszyć nośnik w swoim urządzeniu 2w1 o nazwie CoreBook – z eMMC 5.1 do pełnoprawnego SSD. A ponieważ próg 200 tysięcy dolarów został przekroczony, nowe urządzenie zostanie wyposażone w szybszy i bardziej wytrzymały nośnik.

Trochę tablet, trochę laptop, z wyglądu podobny do Microsoft Surface’a, ale tani (fot. Chuwi)

Wzorowany na Sufrace’ie Microsoftu, Chuwi CoreBook pracuje z procesorem Intel Core M7Y30, ma 8 GB RAM-u, 128-gigabajtowy dysk SSD i dotykowy, laminowany ekran 13,3″ o rozdzielczości FHD. Za pośrednictwem Indiegogo można zamówić go za 459 dolarów, czyli około 1600 złotych.

Tablet na Androidzie dla miłośników gier

Chuwi na CES przyjechało także z nowym tabletem Hi9. Wyposażone w procesor Media-Tek 8173 i układ graficzny GX6250, 8,4-calowe urządzenie pracuje z systemem Android 7.0 Nougat. Firma przekonuje, że to sprzęt skonstruowany pod kątem mobilnych gier.

Chuwi Hi9 ma być modelem dla graczy (fot. Chuwi)

Ekran w Chuwi Hi9 dysponuje dużą rozdzielczością: 2560 x 1600. Został wykonany w technologii IPS, więc kąty widzenia powinny być dość dobre. Tablet ma 4 GB pamięci RAM i 64 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozszerzyć kartą pamięci. Bateria o pojemności 5000 mAh powinna, według producenta, zapewnić około 8 godzin pracy. Tablet wyceniono na 199,99 dolarów (około 710 złotych), ale teraz można kupić go o 20 dolarów taniej.

Wersja Hi9 Air z proporcjami ekranu 3:2 (fot. Chuwi)

Na Consumer Electronics Show Chuwi ogłosiło, że wkrótce zobaczymy też większy model – Hi9 Air. “Większy” ma dotyczyć jednak wyłącznie ekranu, samo urządzenie będzie smuklejsze od Hi9. Wariant Air zostanie wyposażony w ekran o przekątnej 10,8″, z proporcjami 3:2 i również technologią IPS. Tablet otrzyma procesor Media-Tek 8176, 4 GB RAM-u i 64 GB pamięci wewnętrznej. Nowy sprzęt Chuwi od początku ma pracować z systemem Android 8.0 Oreo.

Miniaturowy desktop z Kaby Lake G

Chuwi pokazało też dość nietypowe jak dla siebie urządzenie – mini PC. GBox, bo taką nazwę nosi mały komputer chińskiej firmy, wykorzystuje nowy procesor Core i5 Intela, który, jak wynika z danych udostępnionych przez producenta, korzysta z układu graficznego sparowanego z pamięcią HBM2. A ponieważ aktualnie jest dostępny tylko jeden taki procesor, nie mamy wątpliwości, że wewnątrz GBoxa znajduje się Core i5-8305G z kartą graficzną AMD Radeon RX Vega.

Chuwi GBox – konkurencja dla konsol? (fot. Chuwi)

Urządzenie będzie dostarczane już z kontrolerem bezprzewodowym, co sugeruje, jaki pomysł ma na GBoxa Chuwi. Dzięki układowi Radeon Vega i procesorowi Core i5 ten mały komputer uruchomi niejedną, nawet bardziej wymagająca grę, a dzięki kompaktowej formie zapewne będzie raczej towarzyszem telewizora w salonie niż monitora na biurku. Ceny Gboxa Chuwi na razie nie podało. | CHIP