CES 2018: Omron opracował zegarek, który ratuje życie

Omron Heartguide to sprzęt wyglądający jak smartwatch, ale potrafiący znacznie więcej niż “inteligentne” zegarki oferowane przez wiele firm z branży technologicznej. Omron HeartGuide to pierwszy oscylometryczny miernik ciśnienia krwi w formie zegarka. Jego uzupełnieniem jest urządzenie nazwane Omron Blood Pressure Monitor + EKG, czyli po prostu domowy zestaw umożliwiający dokładny pomiar ciśnienia oraz samodzielne wykonanie elektrokardiogramu. Dzięki temu osoby cierpiące na migotanie przedsionków (wg CDC co najmniej 6 mln Amerykanów), a tym samym pięciokrotnie bardziej narażone na udar, mogą zmierzyć jednocześnie poziom arytmii i ciśnienie tętnicze
CES 2018: Omron opracował zegarek, który ratuje życie

– Innowacje i urządzenia pokazywane przez nas po raz pierwszy na CES to wynik prac nad projektem o nazwie Going for Zero, którego celem jest wyeliminowanie ataków serca i udarów mózgu – powiedział Ranndy Kellogg, prezes i CEO firmy Omron Healtcare.

Zegarek Omron HeartGuide to – jak zapowiada producent – pierwszy na świecie “nagdarstkowy”, oscylometryczny monitor ciśnienia tętniczego krwi. Ciekawostką jest to, że pompowany mankiet – niezbędny element oscylometrycznych ciśnieniomierzy, jest w tym przypadku wbudowany w pasek zegarka. Heartguide wykorzystuje pomiar oscylometryczny, czyli taki, w którym mankiet jest napełniany powietrzem do pomiaru ciśnienia skurczowego i rozkurczowego, tylko taki typ pomiaru jest wciąż jedynym uznanym przez FDA (Food and Drug Administration – amerykańska Agencja Żywności i Leków, zajmująca się kontrolą między innymi żywności, leków i urządzeń medycznych i dopuszczaniem ich do obrotu) sposobem mierzenia ciśnienia tętniczego.

Omron HeartGuide
Pompowany mankiet, niezbędny do pomiaru ciśnienia, został umieszczony wewnątrz paska (fot. Scott Stein / CNET)

Omron HealtGuide ponadto może monitorować jakość snu, można go również zaprogramować, by wykonywał pomiar ciśnienia również podczas snu, co według producenta ma o tyle znaczenie, że ryzyko ataku serca u osób nim zagrożonych jest najwyższe w ostatniej fazie snu i nad ranem.

Uzupełnieniem prezentowanych nowości jest aplikacja mobilna Omron Connect App, która gromadzi dane z różnych medycznych urządzeń pomiarowych (ciśnienie krwi, EKG, puls) i pozwala łatwo kontrolować niektóre życiowe parametry. Aplikacja trafi do Google Play i App Store w lutym 2018 roku.

Omron Healtcare to firma obecna również na polskim rynku. W Polsce można nabyć medyczny sprzęt pomiarowy tej marki, m.in. ciśnieniomierze (porównaj ceny dostępnych modeli), inhalatory (sprawdź ceny inhalatorów dostępnych w Polsce), termometry elektroniczne (sprawdź ceny), analizatory składu ciała (sprawdź ceny) itp.

Zegarek prezentowany na targach CES 2018 musi jeszcze przejść certyfikację urzędów medycznych, w pierwszej kolejności będzie to amerykańska FDA. Producent zapowiada, że sprzęt trafi na rynek USA za kilka miesięcy. Do nas – o ile w ogóle – dotrze później.
| CHIP

Powiązane treści:

Smartwatch Apple w rankingu smartwatchy.