CES 2018: Samsung zmieni każde wideo w 8K

Upscaling, czyli sztuczne podbijanie rozdzielczości obrazu jest od wielu lat obecne w telewizorach, nie tylko tych z górnej półki. Konwersja nie działa jednak na tyle dobrze, by zeskalowany materiał dorównywał oryginałowi zarejestrowanemu w wysokiej rozdzielczości. Ma się to zmienić wraz z wprowadzeniem na rynek telewizora The Wall. Ten 85-calowy QLED TV 8K może się pochwalić technologią opartą na uczeniu maszynowym, które analizuje treści i automatycznie podnosić rozdzielczość do formatu 8K.
samsung the wall
samsung the wall

https://youtu.be/dbx2bIweieg

Za doskonałą, jak zapewnia producent, jakość upscalingu w technologii Samsung AI odpowiadają trzy elementy. Pierwszym jest sprzężenie z bazą danych, która analizuje miliony obrazów i na ich podstawie wybiera najbardziej optymalny filtr. Dzięki 64-krotnie szybszemu procesowi obróbki technologia ta ma zaoferować naturalny obraz wysokiej rozdzielczości, bez szkody dla jego gradacji. Po trzecie zaś pomocą w upscalingu jest sama konstrukcja telewizora QLED, która dzieli poszczególne elementy obrazu takie jak czerń, jasność, rozjaśnienia w źródłach wyjściowych na kategorie według scen, dzięki czemu obrazy mają głębszą czerń i szczegółowy kontrast, co przekłada się na lepszą ostrość tekstur czy krawędzi obiektów.

samsung wall
Zbyt piękne, by mogło być prawdziwe? (fot. Samsung)

Samsung AI jest jednym z tegorocznych kandydatów do nagrody CES Innovation Award przyznawanej za najlepsze wzornictwa i technologie użytkowe. Na zaprezentowanym materiale wideo wygląda to rzeczywiście imponująco, ale czy w praktyce algorytm będzie działał równie sprawnie? O tym przekonamy się dopiero w drugim półroczu 2018, kiedy to pierwsze telewizory Samsunga trafią na rynek. Poza 88-calowym The Wallem producent planuje też zaimplementować opisaną wyżej technologię do mniejszych modeli, ale szczegóły, w tym sugerowana cena, nie są jeszcze znane. Z pewnością będą one jednak znacznie droższe niż obecne na rynku QLED-y (sprawdź aktualną cenę Samsunga QLED 65″). | CHIP