CES 2018: Yamaha prezentuje motocykl elektryczny ze sztuczną inteligencją

MOTOROiD zaprezentowany przez Yamahę to koncepcja eksperymentalnego motocykla przyszłości, który – zdaniem japońskiej firmy – ma całkowicie zmienić podejście do mobilności użytkowników jednośladów. Motocykl wykorzystuje technologię AMCES (Active Mass CEnter Control System), która ma odpowiadać za stabilizację jednośladu poprzez stałą optymalizację elementów konstrukcyjnych pojazdu. Jeżeli w tym momencie pomyśleliście o skrzyżowaniu znanej z lotnictwa technologii Fly-by-wire z Transformersami, to chyba dobry trop.
Yamaha MOTOROiD
Yamaha MOTOROiD

Yamaha MOTOROiD
System AMCES ma znacząco poprawić stabilizację jednośladu poprzez komputerowo sterowane wychylenie elementów pojazdu (fot. Yamaha)

Koncepcja Yamahy to motocykl oczywiście wręcz przeładowany technologicznymi rozwiązaniami. Urządzenie wyposażone jest w kamerę biometryczną połączoną z systemem sztucznej inteligencji rozpoznającej twarz kierowcy. System ten pełni rolę kluczyka, motocykl zareaguje wyłącznie na twarz swojego właściciela. Co prawda z założenia motocyklista dosiada swojego pojazdu będąc w kasku, czy to zatem nie wpłynie na poprawność detekcji przez wbudowany system? Tego Yamaha w opublikowanych informacjach nie wyjaśnia. Zamiast tego w materiałach prezentowane są ilustracje przedstawiające motocyklistę podchodzącego do urządzenia ze zdjętym kaskiem. Zatem najprawdopodobniej kask trzeba będzie założyć już po uwierzytelnieniu się motocyklisty.

Yamaha Motoroid
Naszpikowany technologicznie koncept motocykla przyszłości (fot. Yamaha).

Jednostka napędowa motocykla przyszłości to oczywiście silnik elektryczny, który będzie umieszczony w tylnym kole pojazdu. To, co przypomina silnik spalinowy i jest umieszczone w miejscu, gdzie w motocyklach zasilanych paliwami kopalnymi znajduje się jednostka napędowa to nic innego jak zestaw akumulatorów litowo-jonowych dostarczających energii do silnika elektrycznego. Osiągi? Przyśpieszenie? Tego nie wiadomo – to dopiero koncepcja. Jednego można być jednak pewnym – przynajmniej patrząc na sukces Tesli – to nie będzie powolny pojazd. | CHIP