CHIP: polska kryptowaluta powstanie pomimo braku wsparcia Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji informuje w komunikacie wysłanym do mediów, że kwestie związane z obrotem pieniędzmi i kryptowalutami nie leżą w kompetencjach tej instytucji. Urząd cofnął też patronat nad Polskim Akceleratorem Technologii Blockchain. Prezes Akceleratora, profesor Krzysztof Piech twierdzi jednak, że prace nad polską kryptowalutą będą trwały dalej.
CHIP: polska kryptowaluta powstanie pomimo braku wsparcia Ministerstwa Cyfryzacji

Rozmawialiśmy z profesorem Krzysztofem Piechem, który z zaskoczeniem przyjął dzisiejsze oświadczenie Ministerstwa. Prof. Piech wyjaśnia:

Patronat Ministerstwa był dla nas oczywiście bardzo ważny, ale niezależnie od decyzji Ministerstwa prace eksperymentalne nad projektem polskiej kryptowaluty będą trwały. Są one finansowane ze środków prywatnych — podkreśla prezes PATB. — Cyfrowy złoty może przyczynić się do podniesienia innowacyjności polskiego sektora finansowego, ułatwi ekspansję polskich banków za granicę oraz zmniejszy wydatki gospodarstw domowych.

Ministerstwo Cyfryzacji wcześniej wspierało działania PATB obejmując inicjatywę swoim patronatem (graf. Ministerstwo Cyfryzacji)

Decyzję Ministerstwa skrytykowała też Anna Streżyńska, która została odwołana niedawno ze stanowiska ministra cyfryzacji. Od poniedziałku funkcję pełniącego obowiązki sprawuje Marek Zagórski. Prace resortu nadzoruje wciąż premier Mateusz Morawiecki. Anna Streżyńska wyraziła zdziwienie cofnięciem prac nad zastosowaniem technologii blockchain w administracji państwowej. Kryptowaluty to tylko jedno z możliwych jej zastosowań. Decyzję o wprowadzeniu narodowej kryptowaluty musiałyby i tak podjąć Narodowy Bank Polski przy wsparciu Komisji Nadzoru Finansowego.

Pomysł utworzenia Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain pojawił się w lipcu 2016 roku w wyniku prac powołanego przez minister cyfryzacji Annę Streżyńską zespołu “Blockchain i Kryptowaluty”. Pomysłodawcą był Tomasz Kibil z firmy EY. Akcelerator zajmuje się nie tylko narodową kryptowalutą, ale także wykorzystaniem rozproszonej struktury danych blockchain do usprawnienia zadań realizowanych przez administrację publiczną.

— Ani powstanie Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, ani też jego praca nie są powiązane z rządem. O pracach Akceleratora Ministerstwo Cyfryzacji było informowane na bieżąco. Ostatnie zmiany kadrowe nieco utrudniły jednak komunikację. Akcelerator powstał dzięki grantowi uzyskanemu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju we wrześniu 2016 r. — dodaje profesor Piech.

Technologia łańcuchów blokowych może zostać wykorzystana nie tylko do stworzenia polskiej kryptowaluty, ale także do usprawnienia działania administracji państwowej (graf. PATB)

Pisaliśmy niedawno o planach emisji narodowej kryptowaluty przez Wenezuelę. Także Estonia zamierza wprowadzić podobne rozwiązanie. Estońskie władze czują zagrożenie ze strony Rosji i starają się odwzorować publiczne rejestry i struktury państwowe w formie cyfrowej. A w tych zastosowaniach technologia łańcuchów blokowych sprawdza się znakomicie. Wielka szkoda, że rząd wycofuje się ze wspierania nowych technologii, które prędzej czy później do nas dotrą. | CHIP