Dzięki Wine 3.0 użytkownicy Linuxa zagrają w Wiedźmina 3

Stabilna wersja Wine 3.0 dostępna jest do pobrania na stronie projektu. Poprawiono między innymi obliczenia związane z cieniami w generowanej grafice. Dodano też obsługę nowych kart graficznych. Dzięki poprawkom uruchomimy też gry takie jak “Deus Ex: Human Revolution”, “Prey”, “Crysis 2”, czy trzecią część “Wiedźmina”. Nowe Wine można tez zainstalować na Androidzie za pomocą pakietu APK. Co prawda działają sterowniki dźwięku i tryb pełnoekranowy, jednak na obsługę Direct3D na Androidzie poczekamy do kolejnej wersji.
Dzięki Wine 3.0 użytkownicy Linuxa zagrają w Wiedźmina 3

Dzięki Wine można uruchamiać aplikacje napisane z myślą o ich uruchamianiu w systemie Windows. Jak sama nazwa wskazuje (Wine is not an emulator), Wine nie jest emulatorem systemu Microsoftu tylko realizacją WinAPI dla środowiska graficznego Linuxa (X11). Przez to polecenia napisane dla bibliotek DirectX mogą być tłumaczone na polecenia OpenGL. Jak działa “Wiedźmin 3” na Linuxie dzięki nowemu Wine możecie zobaczyć poniżej.

Oprogramowanie Wine jest rozwijane na zasadach Open Source. Na Wine oparte jest między innymi płatne oprogramowanie CrossOver pozwalające w łatwiejszy sposób uruchomić na Linuxie windowsowe programy. Co prawda nie każdemu się podoba płacenie za oprogramowanie na Linuxie, ale rozwijająca CrossOver firma Code Weavers wspiera pośrednio Wine. Wszelkie usprawnienia jakie programiści Code Weavers wprowadzają w Wine są publikowane w otwarto-źródłowym projekcie.

Warto pamiętać, że pomimo starań społeczności, programy napisane z myślą o Windows nie zawsze będą działały pod Wine jak należy, o ile w ogóle. Pełną listę wspieranych aplikacji znajdziecie na stronie projektu. | CHIP