Gigabyte wprowadza płyty z wbudowanym CPU Gemini Lake

Nie wszędzie potrzebny jest duży i wydajny komputer. Czasem, szczególnie gdy taka maszyna nie ma wykonywać szczególnie wymagających zadań, wystarczają miniPC z niskonapięciowymi CPU. Takie komputerki można często zobaczyć w bankach, urzędach czy innych instytucjach, w których zwykle pracują z jednym lub dwoma otwartymi programami, zajmują niewiele miejsca. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że czerpią bardzo mało prądu, co np. przy dużej liczbie maszyn jest nie bez znaczenia. Płyty główne dla takich własnie komputerów zapowiedział tajwański Gigabyte. Wykorzystują one CPU Intel Gemini Lake, będące integralną częścią płyty.
Gigabyte wprowadza płyty z wbudowanym CPU Gemini Lake

Nowa seria płyt głównych została oznaczona w dość prosty sposób. Korzysta bowiem z oznaczenia wbudowanego procesora. I tak np. Gigabyte J4005N D2P wykorzystuje procesor Intel Celeron J4005. To co ważne w przypadku nowych płyt tajwańskiego producenta, to właśnie fakt iż korzystają one z nowych procesorów Intel Gamini Lake. I chociaż nie są to procesory wydajne, to jednak są krokiem naprzód względem poprzedników, czyli Apollo Lake. Przede wszystkim radzą sobie z obsługą 10-bitowego HEVC oraz VP9, czyli kodeków video stosowanych z wykorzystaniem HDR.

Mała płyta główna z pasywnie chłodzonym CPU trafi zapewne do komputerów w biurach i instytucjach, chociaż dzięki CPU Gemini Lake sprawdzi się także jako baza do komputera podłączonego pod telewizor (fot. Gigabyte)

Co ciekawe, wyposażenie przykładowego modelu Gigabyte J4005N D2P jest, jak na tę kategorię, całkiem niezłe. Płyta posiada wyjście HDMI 2.0 z pełną obsługą wyświetlania obrazu 4K, WiFi, oraz slot M.2 obsługujący nawet dyski SSD NVMe. Procesor jest chłodzony pasywnie. Ponadto płyta posiada dwa sloty na RAM DDR4 2400MHz oraz jedno wolne PCIe X16. Teoretycznie więc można uzupełnić ten zestaw osobną kartą graficzną. Tyle, że większość z nich czerpie więcej prądu niż nowa płyta Gigabyte razem z wbudowanym CPU. | CHIP