Google testuje Fuchsia OS dla swoich pixelbooków

Również i ta informacja nie pochodzi bezpośrednio od Google. Ale to, że Fuchsia OS jest testowana już na pixelbookach można wywnioskować z publikacji, jakie ukazują się w serwisie Github. To właśnie na Githubie w sierpniu 2016 roku po raz pierwszy pojawił się zalążek zupełnie nowego systemu operacyjnego.
Google testuje Fuchsia OS dla swoich pixelbooków

Fuchsia OS to system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS – real-time operating system) przeznaczony do stosowania na różnego typu urządzeniach – zarówno na komputerach, tabletach, jak i smartfonach, a także na innych, zamkniętych urządzeniach klasy IoT czy wearables jako system wbudowany (embedded OS). Następca Androida? Niektórzy wróżą “fukcji” taką właśnie przyszłość, ale pewności na razie brak.

Fuchsia OS z nakładką Armadillo
Interfejs Fuchsia OS z nakładką Armadillo stanowiącą część (user shell) tego systemu (fot. wikimedia).

Fakt, że Google pracuje nad zastosowaniem Fuchsia OS w swoich pixelbookach potwierdza wstępne założenia o zastosowaniu tego systemu w sprzęcie różnej klasy. Fuchsia OS, w przeciwieństwie do Chrome OS-a czy Androida, nie jest systemem zbudowanym na bazie Linuksa (ściślej – jądra Linuksa), lecz na całkowicie nowym typie mikrojądra o nazwie Zircon. Kod systemu Fuchsia OS może być uruchamiany na urządzeniach z procesorami zgodnymi z platformami ARM (ARM64) oraz x86/64.

Pixelbook to oczywiście niejedyne urządzenia, które współpracują z nowym systemem. Fuchsia OS będzie można uruchomić również na dostępnych w polskich sklepach komputerach Intel NUC (sprawdź ceny tego sprzętu), czyli mini-pecetach wyposażonych w 2-rdzeniowy chip Intel Core i7-7567U 3,5 GHz, zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Plus Graphics 650 i miejsce na dwa moduły pamięci RAM DDR4 (do 32 GB łącznie) oraz przestrzeń na jeden dysk 2,5 cala i nośnik ze złączem M.2. | CHIP