Intel: procesory sprzętowo odporne na Meltdown i Spectre jeszcze w tym roku

Opublikowane wyniki finansowe uzyskane przez Intela w czwartym kwartale ubiegłego roku i w całym 2017. okazały się nadspodziewanie dobre. Wręcz rekordowe. Czwarty kwartał 2017 roku to przychody rzędu 17,1 miliarda dolarów, a przychód za cały ubiegły rok wyniósł rekordowe 62,8 miliarda dolarów. Rezultat osiągnięty w czwartym kwartale 2017. jest o 8 proc. lepszy od uzyskanego w analogicznym okresie poprzedniego roku, natomiast całoroczne przychody wzrosły o 9 proc. rok do roku. Dodatkowo Intel poinformował akcjonariuszy, że zwiększy kwartalną dywidendę o 10 procent. Akcje Intela zareagowały zgodnie z oczekiwaniami i wzrosły aż o 5,3 procenta do wartości 47,71 dolara za akcję. Ostatni raz tak wysoką wartość akcje procesorowego giganta miały w listopadzie 2000 roku.
Intel: procesory sprzętowo odporne na Meltdown i Spectre jeszcze w tym roku

Wynik finansowy Intela 4 kwartał 2017
Rekordowy wynik finansowy w czwartym kwartale 2017 roku (źr. Intel)

Patrząc na uzyskane wyniki, można by sądzić, że informacje o lukach Meltdown i Spectre w żaden sposób nie zaszkodziły Intelowi. Z drugiej strony należy zauważyć, że gros przychodów wygenerowały działania skoncentrowane na danych. Brian Krzanich ogłaszając wyniki skomentował to w następujący sposób: “Rok 2017 był rekordowy dla Intela […] dzięki silnemu rozwojowi naszych działań skoncentrowanych na danych […] Strategiczne inwestycje, które poczyniliśmy w takich obszarach jak pamięć, rozwiązania programowalne, łączność czy autonomiczne pojazdy zaczynają się opłacać i poszerzają możliwości rozwoju Intela”.

Intel
Całoroczny wynik finansowy Intela za rok 2017 (źr. Intel)

Operacje związane z komputerami PC już wypadły mniej spektakularnie, w tym przypadku odnotowano spadek przychodów o 2 procent (porównanie IV kwartał 2017 do IV kwartału 2016), natomiast uwzględniając cały rok, odnotowano wzrost o trzy procent. Jednocześnie Krzanich zachęcając do inwestowania w Intela po ogłoszeniu wyników finansowych, zapewnił inwestorów, że firma dysponuje rozwiązaniami sprzętowymi dotyczącymi niedawno wykrytych luk bezpieczeństwa w procesorach Intela, umożliwiających przeprowadzanie ataków Meltdown i Spectre (więcej na ich temat w materiale Jacka Tomczyka). Jednocześnie Krzanich przyznał, że poprawki oprogramowania to w zasadzie półśrodek, nie wystarczający na dłuższą metę, dlatego też Intel jeszcze w tym roku ma wprowadzić na rynek układy sprzętowo odporne na wymienione zagrożenia.

Intel
Wyniki Intela z podziałem na segmenty działalności (źr. Intel).

Pozostaje mieć nadzieję, że wprowadzone modyfikacje sprzętowe chroniące nowe układy przed atakami Meltdown i Spectre zostaną przetestowane znacznie dokładniej niż programowe łaty zabezpieczające, które nie dość, że spowalniają system, to jeszcze na dodatek potrafią go zrestartować (więcej na temat wad aktualizacji oprogramowania). W całej tej sprawie zastanawiające jest jednak to, że uzyskane rezultaty finansowe pokazują, że inwestorzy nie ulegli panice w wyniku informacji o lukach w procesorach Intela. Również wady w aktualizacjach programowych i pomniejsze błędy mające “ugasić pożar” związany z Meltdown i Spectre nie zburzyły zaufania do tej firmy. Paradoksalnie ogłoszenie sprzętowo odpornych na ataki chipów w 2018 roku może przyczynić się do tego, że rok 2018 będzie kolejnym rekordowym w finansach Intela. | CHIP.

Więcej:finanseIntel