JDI zapowiada skaner linii papilarnych wbudowany w ekran

Skaner biometryczny opracowany przez inżynierów JDI będzie wykonany ze szkła. Dzięki technologii Pixel Eyes (wykrywanie zmian pojemnościowych) czujnik będzie mógł być wbudowany bezpośrednio w ekran, ale nie wpłynie to na jakość samego wyświetlacza – skaner ma być przeźroczysty i nie będzie zasłaniać obrazu. Specjalistom udało się już opracować czujnik o wymiarach 8 x 8 mm i rozdzielczości 160 x 160 pikseli.
przezroczysty skaner linii
przezroczysty skaner linii

Produkt ma trafić do dystrybucji w marcu 2018 roku – spodziewamy się zatem, że w niedługi czas później pojawią się na rynku pierwsze smartfony i tablety w niego wyposażone. JDI wspomina, że to dopiero początek przygody z nową formą biometryki. W bliskiej przyszłości transparentne skanery mają trafić do całej gamy urządzeń: elastycznych ekranów, kart kredytowych, inteligentnych systemów domowych itp.

przezroczysty skaner linii
Rozwiązanie trafi nie tylko do smartfonów (fot. JDI)

JDI nie jest jedyną firmą, która wprowadzi na rynek podobne rozwiązanie. Już w grudniu 2017 roku do produkcji trafiły wbudowane w ekran skanery Synaptics, których działanie mogliśmy zobaczyć podczas targów CES 2018 – zaprezentowano wówczas pierwszy smartfon z opisywaną wyżej funkcjonalnością. JDI nie zdradziło jakie smartfony będą wyposażone w ich technologię, ale ponieważ w grupie spółki jest Sony, można przypuszczać, że będą to kolejne modele Xperii. | CHIP